Az amerikai tőzsdefelügyelet jóváhagyta a spot Ethereum ETF-et
A szerda esti órákban az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete jóváhagyta a kérelmezett spot Ethereum ETF-ekre vonatkozó kérelmeket. Az első altcoin-ETF jelentős áttörést jelent a kripto-ökoszisztémán belül. Habár sejteni lehetett a pozitív elbírálást, a BlackRock, Fidelity, Grayscale vagy VanEck által kérelmezett befektetési termék teljesen felfogargathatja a kripto-ökoszisztémát.
Ez a jóváhagyás azonban a 19b-4 nyomtatványokra vonatkozik, melyek elengedhetetlenek az alapok létrehozásához. A kereskedés tényleges megkezdéséhez viszont az S-1 űrlapok jóváhagyása is szükséges, mely hetekbe, vagy akár hónapokba is telhet.
Az Ethereum-ETF-ek történelmi jóváhagyása
Hétfőn este teljesen felrázta a piacot a Bloomberg Intelligence elemzői által közölt bejegyzés, melyben Eric Balchunas és James Seyffart arról írnak, hogy 25%-ról 75%-ra nőtt az első amerikai spot Ethereum ETF jóváhagyásának az esélye. A 2023-ban kérelmezett befektetési termék mögött olyan cégek álltak, mint a VanEck, az ARK, a Hashdex, a Grayscale, az Invesco Galaxy, a Fidelity, a BlackRock és a Franklin Templeton.
Az amerikai tőzsdefelügyelet közlése szerint az érintett vállalatoknak gyorsított eljárásban frissíteniük kellett a héten a 19b-4 bejelentéseket, mely az ETF elfogadásának egyik igen fontos előfeltétele. Azáltal, hogy a VanEck pályázata csütörtökön járt le, a tőzsdefelügyelet kénytelen volt döntést hozni az összes Ethereum ETF-et illetően.
Bár a kérvények jóváhagyása hatalmas lépést jelent, a legfontosabb űrlap, vagyis az S-1 regisztrációs nyilatkozat jóváhagyása még várat magára. Ez a dokumentum szükséges ahhoz, hogy a befektetési termék ténylegesen forgalomba kerüljön. Az S-1 nyilatkozat tartalmazza a befektetési termékek működését leíró üzleti modell részleteit és az egyéb információkat is.
Hetekbe telhet a kereskedés megkezdése
James Seyffart, a Bloomberg Intelligence elemzője szerint az S-1 regisztrációs eljárás elfogadása hetekbe, de akár hónapokba is telhet, így a tényleges kereskedés megkezdésére még várniuk kell a befektetőknek.
Here's the link for everyone asking https://t.co/mzOPL1EZqC pic.twitter.com/4ZRQY0Y6vk
— James Seyffart (@JSeyff) May 23, 2024
Seyffart kiemeli, hogy a spot Ethereum ETF-ről hozott döntés rendkívül váratlan volt, ugyanis egy héttel ezelőtt őrültség lett volna azt mondani, hogy az SEC jóváhagyja ezeket a termékeket. Az SEC hozzáállásának a változása rávilágít a gazdaság kiszámíthatatlanságára és gyorsaságára. Az Ethereum-ETF-ek jóváhagyása nemcsak a termékek kibocsátói számára jelentenek hatalmas lépést, hanem az egész kriptopiac számára is hatalmas hatást gyakorolhat. Az Egyesült Államokban az egyre inkább közelgő választási időszak során rendkívüli jelentőséggel bírhat, hogy egyik vagy másik politikai oldal milyen álláspontot képvisel a kriptovalutákkal kapcsolatban.
Az ETF-ek hatása az Ethereum árfolyamára
A spot Ethereum ETF elfogadása rendkívüli hatást gyakorolhat a legnagyobb altcoin árfolyamára. Azt láthattuk, hogy az SEC jóváhagyását pillanatok alatt beárazta a piac a hét első napjaiban, ezért tényleges mozgás különösebben nem történt a hír hatására. A Bitcoin-ETF esetében azonban láthattuk, hogy az árfolyamváltozást az ETF-ek nettó beáramlása vagy kiáramlása gyakorolja, ez pedig az Ethereum esetében csak hetek, hónapok múlva fog kiderülni.
A QCP Capital kriptoeszköz-kereskedő vállalat az ETH ETH Price árfolyamát illetően 60%-os potenciális növekedésről számolt be. A vállalat szerint az Ethereum árfolyama év végéig elérheti a 6000 dolláros árfolyamot, amennyiben az S-1 űrlap is jóváhagyásra kerül és a tényleges kereskedés megkezdődik.
A Bitcoin esetében láthattuk, hogy az esetenként egymilliárd dolláros nettó beáramlást hozó kereskedési napok milyen hatással vannak az eszköz árfolyamára. A világ vezető kriptovalutája az első hónapban több, mint 50%-ot emelkedett, dacára a Grayscale által generált kiáramlásnak.
Ezek a spekulációk teret adnak azoknak a kijelentéseknek, miszerint a bikapiac csúcsán akár 10 000 dollár is lehet egy ETH-nek az értéke.