Az Ethereum bemutatása
Az Ethereum egy decentralizált, nyílt forráskódú blokklánc platform és kriptovaluta, amelynek célja, hogy alapot teremtsen egy új, biztonságosabb és átláthatóbb internethez – egy olyan világhálóhoz, ahol a felhasználók teljes körű ellenőrzést gyakorolhatnak az adataik felett.
Jelenleg az interneten végzett legtöbb tevékenység – például bankolás, fájlmegosztás, dokumentumkezelés – olyan központosított szervereken zajlik, amelyeket nagyvállalatok (például a Google, az Amazon vagy a Facebook) birtokolnak. Ez a kényelmes, ám sebezhető modell azt jelenti, hogy a személyes adataink és pénzügyi információink harmadik felek ellenőrzése alatt állnak. Egy kibertámadás, adatlopás vagy hatósági beavatkozás tehát könnyedén veszélyeztetheti digitális jelenlétünket.
Az Ethereum ezt a struktúrát igyekszik átalakítani. A platform lényege, hogy egy úgynevezett „világszámítógépet” hozzon létre, melyben az adatokat nem központi szervereken, hanem világszerte önkéntesek által futtatott csomópontokon (node-okon) tárolják és kezelik. Ezzel lehetővé válik az olyan alkalmazások fejlesztése, amelyek nem függenek központi szolgáltatóktól – ezeket nevezzük decentralizált alkalmazásoknak (dAppoknak).
Az Ethereum blokklánca nem csupán tranzakciókat rögzít, hanem okosszerződéseket (smart contract) is képes futtatni. Ezek a digitális szerződések automatikusan hajtanak végre műveleteket bizonyos, előre meghatározott feltételek teljesülésekor – közvetítők és harmadik felek bevonása nélkül.
Az Ethereum víziója szerint a jövő internete egy olyan nyílt és szabad ökoszisztéma lesz, ahol az adatainkat valóban mi birtokoljuk, az alkalmazásainkat nem lehet váratlanul törölni, a digitális szabadság pedig alapvető joggá válik. Bár a technológia még fejlődés alatt áll, már megjelentek az első, működő decentralizált megoldások pénzügyi, jogi és kreatív területeken egyaránt.
Az Ethereum nemcsak a pénzügyi világot alakítaná át – hanem az internet jövőjét is.
Az Ethereum fehér könyve
Az Ethereum fehér könyvét Vitalik Buterin írta 2014-ben, melyben egy újfajta blokklánc platform alapját vázolta fel. A dokumentum célja az volt, hogy bemutassa az Ethereum mögötti ötleteket, és elmagyarázza, miben különbözik más, korabeli kriptovalutáktól – elsősorban a Bitcointól.
Ha elmerülnél a részletekben, itt elolvashatod az Ethereum fehér könyvét teljes terjedelmében, magyar nyelven.
GYIK
Az Ethereum egy blokklánc-alapú platform, amit elsősorban okosszerződések és decentralizált alkalmazások futtatására terveztek. Emellett a legismertebb kriptovaluták egyike, a Bitcoin után a második legnagyobb projekt a kriptovilágban. Míg a Bitcoin elsősorban digitális pénz, az Ethereum esetében inkább egy programozható platformra helyeződik a hangsúly, amin keresztül saját alkalmazásokat lehet létrehozni.
Az Ethereumot egy orosz-kanadai programozó, Vitalik Buterin hozta létre egy fejlesztői csapattal karöltve.
Buterin eleinte a Bitcoin rajongója volt, és még a Bitcoin Magazine megalapításában is részt vett. Később viszont úgy érezte, hogy a Bitcoin rendszere túl korlátozott: digitális pénzként jó, de nem lehet rá könnyen programozni. Ezért kitalálta, hogy kellene egy olyan blokklánc, amin tetszőleges programokat is lehet futtatni – innen jött az Ethereum ötlete.
Az Ethereum fejlesztését több másik társalapító is segítette, például:
- Gavin Wood – ő írta az Ethereum első technikai dokumentációját (a „Yellow Paper”-t), és megalkotta a Solidity nevű programnyelvet, amin az Ethereum okosszerződései íródnak.
- Joseph Lubin – később megalapította a ConsenSys nevű céget, ami ma is fontos szereplő az Ethereum ökoszisztémában.
- Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson (aki később a Cardano nevű projektet indította), és még pár másik fejlesztő is részt vett a kezdetekben.
Az Ethereum hivatalosan 2015 júliusában indult el, a „Genesis Block” (első blokk) létrejöttével.
Az Ethereum sokkal több, mint egy digitális pénz: egy programozható blokklánc, amely lehetővé teszi a decentralizált alkalmazások és okosszerződések létrehozását és futtatását. Ez azt jelenti, hogy közvetítők nélkül lehet megbízható rendszereket építeni, ahol a szabályokat maga a kód határozza meg.
Néhány fontos felhasználási terület:
- Okosszerződések: Automatikusan végrehajtott szkriptek, amelyek például tranzakciók végrehajtására, biztosítási kifizetésekre, vagy online szavazásra is felhasználhatók.
- Decentralizált pénzügyek (DeFi): Hitelezés, kereskedés, megtakarítás – bankok nélkül, átlátható módon.
- NFT-k: Digitális műalkotások és gyűjtemények, amelyeket a tulajdonos igazolása és kereskedelem céljából rögzítenek a blokkláncon.
- Decentralizált játékok és közösségi platformok: Olyan alkalmazások, amelyeket nem egyetlen cég irányít, hanem a közösség maga.
- Tokenizálás: Tulajdonjog, részvény vagy akár egy ingatlan digitális másolata is megjeleníthető és kereskedhető az Ethereum hálózatán.
Az Ethereum (ETH) forgalomban lévő mennyisége jelenleg körülbelül 120 680 830 ETH. Fontos megjegyezni, hogy az Ethereum hálózatnak nincs előre meghatározott maximális kínálata, ellentétben például a Bitcoinnal, amelynek maximális készlete 21 millió érme. Ez azt jelenti, hogy az Ethereum kínálata idővel növekedhet, bár a hálózat frissítései és mechanizmusai befolyásolhatják az új érmék kibocsátásának ütemét.
Az Ethereum Virtual Machine (EVM) az Ethereum szíve-lelke: egy virtuális számítógép, ami az egész Ethereum-hálózaton fut, és végrehajtja az okosszerződéseket. Gondolj rá úgy, mint egy univerzális „futtatókörnyezetre”, ahol az Ethereumra írt programokat (főleg Solidity nyelven írt kódokat) mindenki ugyanúgy, megbízhatóan tudja használni – függetlenül attól, hogy hol vagy a világban.
Egyszerűbben:
Az EVM egy olyan „virtuális gép”, ami:
- értelmezi és végrehajtja az Ethereum okosszerződéseit,
- biztosítja, hogy minden Ethereum csomópont (node) ugyanazt az eredményt kapja,
- biztonságosan elszigeteli a futtatott programokat, hogy azok ne tudjanak kárt okozni a hálózatban.
Egyszerűbben, mint gondolnád! Többféle mód is van arra, hogy ethert szerezz – akár klasszikus tőzsdén, akár alternatív csatornákon keresztül:
1. Kriptotőzsdén keresztül (ajánlott kezdőknek)
Regisztrálj egy megbízható kriptotőzsdére, mint például a Binance, Coinbase, Kraken vagy Bitpanda. Itt egyszerűen:
- elvégzed a személyazonosítást (KYC),
- feltöltesz pénzt (pl. bankkártyával vagy átutalással),
- és már vásárolhatod is az ETH-t.
2. Alternatív vásárlási lehetőségekkel
- Peer-to-peer (P2P) vásárlás: Vásárolhatsz közvetlenül más felhasználóktól is, például a Binance P2P-n vagy LocalCryptoson keresztül. Mindig használj letéti szolgáltatást a biztonság érdekében!
- Kripto-ATM-ek: Egyes városokban találhatóak olyan ATM-ek, ahol készpénzért is vehetsz ETH-t. Gyors megoldás, de a díjak magasabbak lehetnek.
- Fintech appok és neobankok: Alkalmazások, mint a Revolut, Bitpanda, vagy bizonyos régiókban a PayPal is lehetővé teszik az ETH vásárlást – gyors, de néha korlátozott, főleg a kiutalás tekintetében.
3. Tárold biztonságosan (opcionális, de ajánlott)A megvásárolt etheredet tárolhatod:
- a tőzsdei egyenlegeden (kényelmes, de kevésbé biztonságos),
- vagy egy saját kriptotárcában, mint a MetaMask, Trust Wallet, vagy akár egy hardveres eszközön (pl. Ledger, Trezor) – ez a legbiztonságosabb.
Tipp: Ha most kezded, a kriptotőzsde a legegyszerűbb és legbiztonságosabb belépő. Később felfedezheted a többi lehetőséget is!
Egy okosszerződés (angolul smart contract) egy digitális, önvégrehajtó program, amely automatikusan végrehajt bizonyos műveleteket, ha teljesülnek az előre meghatározott feltételek. Az Ethereumon ezek a szerződések futnak az úgynevezett Ethereum Virtual Machine-ben (EVM).
A gas díj az Ethereum-hálózaton végzett műveletek „üzemanyaga” – ez az a kis összegű díj, amit azért fizetsz, hogy a hálózat végrehajtsa a tranzakciódat vagy okosszerződésedet.
Az Ethereum-hálózat decentralizált, vagyis nincs központi szerver, minden műveletet számítógépek (ún. csomópontok vagy „node-ok”) végeznek. A gas díj az ő munkájukat „jutalmazza”.
Így működik:
- Minden tranzakcióhoz (pl. pénzküldés, NFT vásárlás, okosszerződés futtatás) tartozik egy számítási költség – ezt nevezik „gas”-nak.
- A felhasználó megad egy gas limitet (mennyi ETH-t hajlandó fizetni egységenként).
- Minél bonyolultabb vagy zsúfoltabb a hálózat, annál magasabb lehet a díj.
Tipp: Sokan használnak „gas tracker” oldalakat vagy tárcaértesítőket, hogy olcsóbb időpontban küldjenek tranzakciót!
Legfrissebb Ethereum hírek

Beelőzte a Solana az Ethereumot, hogyan tovább?
2025. április 14. 15:34 premik

Vitalik Buterin kilenc lépésben növelné a felhasználói adatvédelmet
2025. április 12. 19:01 Lelo
Szabadlábon az Ethereum-fejlesztő, akit egy előadás miatt ítéltek 5 év börtönre
2025. április 11. 15:38 Tomasito
Egy év alatt tízmillió dollárt vesztett az NFT-kereskedő
2025. április 11. 14:41 Lelo
Feladta a pozícióját és 9 év után eladott 22 millió dollárnyi kriptót egy befektető...
2025. április 10. 19:29 Zsófi
Ötéves mélyponton az ETH/BTC árfolyam, szökik a málna az Ethereum-maxiknál
2025. április 09. 17:21 dozsaben
Erre képes egy álhír: Megugrott majd visszazuhant a kriptopiac
2025. április 07. 22:02 TK
Az Ethereum díjak 2020 óta nem látott mélyponton vannak
2025. április 05. 20:03 TK
Megvan az Ethereum hálózatának idei legfontosabb dátuma
2025. április 04. 13:04 Tomasito
Magasabb nyugdíj? A Fidelity ügyfelei mostantól bitcoinnal és ethereummal biztosíthatják b...
2025. április 04. 11:35 Tünde