Ezért teljesíti alul az Ethereum a teljes kriptovaluta piacot
Rendkívül nehéz helyzetben találta magát idén az Ethereum. A világ második legnagyobb kriptovalutája, az okosszerződések megalkotója annak ellenére teljesíti alul a piacot, hogy a Bitcoin jelentős növekedésen ment keresztül többek között az azonnali ETF-ek engedélyezésének hála.
A befektetői aggodalom jogos. Az Ethereum hálózatának a díjazása visszaesett, a technológiai részvénybuborék kipukkadni látszik, az azonnali ETF pedig csalódáskeltő teljesítményt nyújt. Mi lesz így a világ legnagyobb altcoinjával?
Ethereum kontra piac
Cikkünk írásakor az Ethereum ETH Price árfolyama 2400 dollár alatt található, miután az elmúlt hét napban közel 7%-kal csökkent az értéke. Az Ethereum teljesítménye azonban nem az elmúlt hetekben vagy hónapokban kezdett alábbhagyni, hanem sokkal régebben.
Amennyiben a 2024-es teljesítményét nézzük a kriptovaluta piacnak, jól látható, hogy egészen magas korreláció figyelhető meg az Ethereum és a piac alakulása között. Az első negyedév és a májusi azonnali Ethereum ETF körüli hype kivételével a piac jobb teljesítményt nyújtott, mint a világ második legnagyobb kriptovalutája.
Az év első nyolc hónapját követően az Ether alig 5%-os növekedést produkált, míg a kriptovaluta piac egésze több mint 17%-kal lett értékesebb.
Az Ethereum hanyatlása
Egyes piaci szereplők a hagyományos pénzpiaci feltételeknek tudhatják be a kriptovaluták gyenge teljesítményét. Ezek a volatilis, gyakran technológiai részvényekre hajazó eszközök ugyanúgy a makrogazdasági trendek szerint mozognak, mint a Nasdaq részvényei.
Szembetűnő azonban, hogy az Ethereum helyzetét nemcsak a gazdaság egésze, hanem saját maga is kihívások elé állítja. Az alacsonyabb tranzakciós díjak, amik a Dencun frissítéssel és a piaci aktivitás csökkenésével köszöntek be, a kedvezőtlen staking-jutalmak és a nemrégiben elindított azonnali Ether ETF kiábrándító teljesítménye mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az Ether elmaradjon a piac egészétől.
Az azonnali Ether ETF a BlackRock, a Fidelity és a Bitwise hihetetlen teljesítménye ellenére 560 millió dolláros nettó kiáramlást tapasztalt július vége óta, így az eszközt érő kettős terhelés kifejezetten megnehezíti a kereskedők dolgát.
Kilátások az Ethereum számára
Bár véget ért a nyár és az intézményi befektetők elkezdtek visszatérni, nem nyugodhatnak meg a piac szereplői. A szeptember tipikusan egy nehéz hónap a kriptovaluták és általánosságban a kockázatos eszközök számára, mivel a szeptember effektus gyakran kiütközik.
Bizakodásra adhat okot a szeptember 17-18-ra tervezett kamatvágás a Fed részéről. Jelen állás szerint várhatóan 50 bázisponttal csökkenhet a jelenleg 5,25 – 5,50%-os alapkamat, ami a kockázatos eszközök felé irányíthatja a befektetői tőkét.
Amennyiben a szeptembert túl is éli az Ethereum, az év utolsó negyedéve is csupán akkor lehet ígéretes, ha sikerülne megismételni a tavalyi teljesítményt. Jelenleg azonban nincs olyan katalizátor, ami felhajthatná a kriptovaluták iránti keresletet. A globális érdeklődés éves mélyponton, a kereskedési aktivitás pedig szintén hanyatlik.
Az Ethereum helyzetét nehezíti az is, hogy az előző ciklusokkal ellentétben már sem a stablecoin-piacot, sem az NFT-piacot nem az „okosszerződések királya” uralja. A vendégmunkások most már leginkább a Tron hálózatát használják arra, hogy az Amerikában megkeresett eszközeiket hazautalják Dél-Amerikába, az intézményi befektetők pedig leginkább a Solanával SOL Price szemezgetnek.
Bizakodásra adhat okot a grafikon és a technikai elemzés. Amennyiben a 2200 dolláros támasz érintését követően visszapattanás következik be, úgy akár 4000 dollárig is menetelhet az Ether árfolyama.