Új kriptotörvény lépett hatályba Észtországban
Észtország olyan új jogszabályt fogadott el, amely a kriptovállalatok szabályozására koncentrál, és amely az észt pénzügyi hatóság felügyelete alá vonja ezeket a cégeket.
Az észt kormány olyan törvényjavaslatot fogadott el, amely szigorú jogi követelményeket vezet be a digitális eszközökkel foglalkozó vállalatokra vonatkozóan – jelentette a helyi média március 21-én. A jogszabály, amelyet március 20-án fogadtak el, része az országnak a kriptoszektor szabályozására irányuló erőfeszítéseinek.
Óriásit csökkent a kriptoszolgáltatók száma az országban
Észtország a kriptovállalatok egyik fellegvára, a 2021-es becslések szerint a világ kriptoszolgáltatóinak közel felét az országban jegyezték be. Ennek ellenére a Pénzügyi Hírszerző Csoport (RAB) folyamatos szabályozásai miatt 2024-re mindössze 50-re csökkent a digitális eszközökkel foglalkozó vállalatok száma.
Matis Mäeker, a RAB vezetője részletezte a közelgő változásokat, jelezve, hogy az új szabályozással a kriptoszolgáltatókat első alkalommal vonják pénzügyi felügyelet alá. Hangsúlyozta, hogy ezeknek a vállalatoknak rendelkezniük kell az ügyfelek vagyonának biztonságos kezelésére szolgáló rendszerekkel, hasonlóan a bankok funkcióihoz.
Az új rendszer értelmében a kriptoszolgáltatók 2026-tól az észt Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (FSA) hatáskörébe tartoznak majd.
Több mint százszorosára nőtt a kriptovállalatokra kiszabható bírság
Az új jogszabály szigorúbb működési és jelentéstételi követelményeket ír elő a kriptovállalatoknak, és akár 5 millió eurós bírság is kiszabható, ami óriási változás a korábbi pénzmosás elleni törvény szerinti 40 ezer eurós határhoz képest.
A jogszabály az észt kriptoszektoron belül tapasztalható hackertámadások és üzleti csődök miatt kerül bevezetésre, mivel ezek jelentős veszteségeket okoztak a befektetőknek. Azzal, hogy a vállalatokat az FSA felügyelete alá helyezi, a kormány célja, hogy csökkentse ezeket a kockázatokat, és nagyobb biztonságot nyújtson a digitális eszközök tulajdonosainak.