Csatlakozott Észak-Korea internetéhez, és megdöbbent, mi mindenhez NEM férhet hozzá
Egy férfi úgy döntött, hogy kipróbálja, milyen is az internethozzáférés Észak-Koreában. Az eredmény: megdöbbentő tapasztalatok és érdekes felfedezések.
A titokzatos észak-koreai internet
Észak-Korea régóta híres arról, hogy szigorúan szabályozza az információáramlást az országban. Az állam mindent megtesz azért, hogy a lakosai csak az állami propagandának megfelelő információkhoz férhessenek hozzá. Az internet sem kivétel ez alól: a lakosság csak szűrt és szigorúan ellenőrzött tartalmakhoz férhet hozzá, így a külföldi információk jelentős része elérhetetlen számukra.
Eric Parker YouTuber azonban úgy döntött, hogy kíváncsiságból felfedezi Észak-Korea internetét. Ehhez egy észak-koreai operációs rendszert, a „Red Star OS”-t kellett telepítenie a laptopjára. Ezen keresztül hozzáférést kapott az ország szigorúan ellenőrzött internetéhez, és az eredmény igazán meglepő volt.
Mit lehet elérni Észak-Koreában az interneten?
Parker tapasztalatai szerint, amikor bejelentkezett az Észak-Koreában használt böngészőbe, négy különböző helyszínhez kapcsolódhatott: Észak-Korea, Oroszország, Tokió és Oszaka, bár Kína meglepő módon nem szerepelt a választható opciók között.
A legérdekesebb felfedezés az volt, hogy a böngésző felhasználói felülete meglepően hasonlított egy régebbi MacOS dizájnra. „Valójában szerintem elég jó munkát végeztek a témával” – mondta Parker a videójában. Egy néző így kommentálta a hasonlóságot: „Érdekes, hogy a MacOS-t vették alapul a böngésző kinézetéhez. Nem lett volna rá szükség, de mégis szántak rá időt.”
Szigorú korlátozások és cenzúra
Bár a böngésző dizájnja kellemes meglepetés volt, a hozzáférhetőség már nem. Parker megpróbált belépni különböző weboldalakra, mint például a Google vagy a YouTube, beleértve a saját csatornáját is, de minden esetben homályos hibaüzenetekkel találkozott. Ezek a hibák nem tették lehetővé a hozzáférést, ami jól mutatja Észak-Korea szigorú internetes cenzúráját.
A helyi böngésző használata során a férfi számos korlátozásba ütközött, és teljesen el volt zárva a nyugati világ által megszokott internetes szolgáltatásoktól. Ez nem meglepő, hiszen az észak-koreai vezetés számára kiemelten fontos az információk áramlásának ellenőrzése, hogy megakadályozzák az esetleges nyugati hatások és kibertámadások beszivárgását.
A közönség reakciója
Parker felfedezései nagy visszhangot váltottak ki. Egy néző így kommentálta a videót: „Képzeld el, ha rájönnek, hogy valaki a bolygó másik felén használja az operációs rendszerüket.” Egy másik néző humorosan megjegyezte: „Képzeld el, ha amikor megnyitod a Google-t, a böngésző azt írja ki: ‘Kim Dzsong Un tudni akarja a tartózkodási helyedet.’”
Eric Parker felfedezései jól szemléltetik, mennyire szigorúan ellenőrzött az internet Észak-Koreában. Az ország nemcsak az elérhető információkat szabályozza, hanem azt is, hogy ki és hogyan férhet hozzájuk.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés