Egyre szorosabb Észak-Korea és a BRICS-országok kapcsolata, mit szól ehhez Oroszország?
Észak-Korea sejthetően azon szorgoskodik, hogy elnyerje a BRICS-országok szimpátiáját, ezzel is bizonyítva a csatlakozásra vonatkozó szándékai hitelességét. Nemrégiben például az ázsiai ország egyik vezető diplomatája kihagyta az ENSZ Közgyűlést egy BRICS-szel kapcsolatos esemény kedvéért. Elemzők szerint Kim Dzsongun efféle szövetségeken keresztül igyekszik megtörni a diplomáciai elszigeteltséget, de Észak-Korea szankciói és gazdasági korlátai valószínűtlenné teszik a gazdasági tömörüléshez való csatlakozást. A közelmúltbeli lépései arra utalnak, hogy Észak-Korea egyre inkább együttműködik Oroszországgal, ami a külpolitikai megközelítésében bekövetkező lehetséges változásokat jelzi.
Észak-Korea külügyminisztere, Cshö Szonhi kihagyta az ENSZ Közgyűlését kedden, hogy részt vegyen egy BRICS-szel kapcsolatos rendezvényen – jelentette a The Korea Times, hozzátéve, hogy ez azt jelezheti, hogy az ország szorosabb kapcsolatokat szeretne kialakítani a gazdasági blokkal.
Az észak-koreai miniszter részt vett a szentpétervári Eurasian Women’s Forum nevű eseményen, amelynek keretében a BRICS-országok találkozói is zajlottak. A dél-koreai Egyesítési Minisztérium az eset kapcsán megjegyezte, hogy ezek a cselekedetek Észak-Korea növekvő közeledését tükrözik Oroszország felé.
„Bár eddig nem voltunk tanúi semmilyen határozott lépésnek, Cshö Szonhi észak-koreai külügyminiszter nemrég részt vett egy Oroszország által vezetett nemzetközi rendezvényen, és a rezsim hivatalos nyilatkozatokat adott ki az Egyesült Államokkal szemben”, részletezte a minisztérium egyik tisztségviselője.
„Mindez arra utal, hogy Észak-Korea feltehetőleg aktívan együtt kíván működni az Oroszország által vezetett új globális renddel a jövőben”, folytatta.
A BRICS-csoport, amelyet eredetileg Brazília, Oroszország, India, Kína, India és Dél-Afrika alkotott, mára Egyiptommal, Etiópiával, Iránnal, Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emírségekkel bővült.
Az elemzők azonban továbbra is szkeptikusak Észak-Korea tagsági kilátásait illetően. Észak-Korea gazdasági helyzete és a nemzetközi szankciók szinte lehetetlenné teszik a csatlakozást az ország számára.
Lim Eul-chul, a Kyungnam Egyetem munkatársa továbbá kifejtette, hogy Észak-Korea Kínával való feszült kapcsolata csakugyan akadályozhatja a gazdasági blokkhoz való csatlakozásra irányuló erőfeszítéseit, és megjegyezte: „Ha Észak-Korea csatlakozna egy formális multinacionális csoporthoz, azzal potenciálisan megváltoztathatná az évtizedek óta fennálló elszigeteltségét”.