Szigorúbb képzési követelményekkel szembesülhetnek a kriptoszektorban dolgozók

Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) nemrégiben tervezetet tett közzé, amely jelentős változásokat hoz a kriptoeszköz-szolgáltatók alkalmazottainak képzési és képesítési követelményeiben.

Az új irányelvek célja, hogy növeljék a professzionalizmust az iparágon belül, és biztosítsák, hogy az ügyfelek megfelelő szakmai színvonalú tanácsokat és információkat kapjanak.

Miért van szükség az új követelményekre?

Az ESMA közleménye szerint a lakossági befektetők egyre nagyobb számban férnek hozzá a kriptovaluták piacaihoz különböző platformokon keresztül, gyakran anélkül, hogy tisztában lennének a kapcsolódó kockázatokkal. Bár a kriptovalutákkal kapcsolatos ismeretek egyre elterjedtebbek, a hatóság szerint a piaci szereplők többsége továbbra is korlátozott tudással rendelkezik.

Képzési és képesítési előírások

A tervezett szabályozás értelmében a kriptoszolgáltatók azon munkavállalóinak, akik tanácsot adnak vagy információt nyújtanak az ügyfeleknek, szigorú követelményeknek kell megfelelniük. A javasolt irányelvek az alábbiakat tartalmazzák:

  • A tanácsadók számára legalább évi 20 órás szakmai továbbképzés lesz kötelező.
  • Az információt nyújtó munkatársaknak minimum 10 órás éves továbbképzésen kell részt venniük.
  • A tanácsadói pozíció betöltéséhez legalább hároméves felsőfokú végzettség és egyéves felügyelet melletti tapasztalat szükséges. Alternatívaként más oktatási és gyakorlati tapasztalat kombinációja is elfogadható.

A kulcsfontosságú ismeretek

A szabályozás szerint a kriptoszolgáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy dolgozóik megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek a következő kulcsfontosságú területeken:

  • Blokklánc-technológia alapjai,
  • Piaci működési mechanizmusok és árazási rendszerek,
  • Kiberbiztonsági kockázatok és védekezési stratégiák,
  • Szabályozási keretek és befektetővédelem,
  • Adózási vonatkozások és költségstruktúrák.

Éves kompetenciavizsgálat vár a dolgozókra

A szolgáltatóknak emellett évente ki kell értékelniük a dolgozóik felkészültségét, amelyről pontos nyilvántartást kell vezetniük. Emellett az új munkavállalók legfeljebb négy évig dolgozhatnak felügyelet mellett, ha még nem rendelkeznek a szükséges képesítésekkel.

Határidők és várható hatások

A konzultációs időszak 2025. április 22-ig tart, a végleges irányelvek várhatóan 2025 harmadik negyedévében lépnek hatályba. Az előírások 60 nappal a hivatalos EU-nyelveken történő közzététel után válnak kötelezővé.

A szabályozás különösen a kisebb kriptoszolgáltatók számára jelenthet kihívást, míg a nagyobb piaci szereplők várhatóan kedvezően fogadják a piac érettségét elősegítő intézkedést.

Kapcsolódás a MiCA szabályozáshoz

A követelmények kiegészítik a 2024 decemberében életbe lépett kriptoeszközökre vonatkozó piaci szabályozást (MiCA), amely egységes keretet biztosít az EU kriptopiacainak működésére. 2025 januárjában az ESMA tovább szigorította a kriptoszolgáltatók belső összeférhetetlenségre vonatkozó szabályait, külön figyelmet fordítva a munkavállalók személyes tranzakcióira és a kompenzációs rendszerekre.

Az új képzési előírások alkalmazása várhatóan hozzájárul a piac biztonságának és átláthatóságának növeléséhez, ezáltal erősítve a befektetői bizalmat a kriptoszektorban.

Érdekelhet még: