Esélyt adhat a deglobalizáció a bitcoin számára?
Rohamosan fejlődő világunkban a globalizációnak egyre nagyobb szerepe van, és folyamatos hatással van az életünkre. Azonban erre a folyamatra most nagy hatást gyakorolnak az olyan geopolitikai válságok, amelyek a deglobalizációt hozhatják el. A szabad kereskedelem eddigi megszokott körforgása változni látszik, és ebben az új helyzetben a bitcoinnak esélye lehet a bizonyításra.
A Szovjetunió szétesése után létrejött kereskedelmi utak és ellátási láncok rendszere, amely behálózza világunkat, a végéhez közeledhet. Szakértők szerint ez regionális szinten egyes árucikkek vagy termékek drágulásához vezetne egy olyan időszakban, mikor az amerikai infláció négy évtizedes csúcson van. A további emelkedés lehetőséget teremthet a bitcoin számára, ugyanis a befektetők a deglobalizációban okot látnak arra, hogy a világ legismertebb kriptovalutája kisegítse őket a nehéz helyzetben.
A deglobalizáció lehetséges hatása a gazdaságra
Az elmúlt évtizedeinkben jelentős szerepet játszó globalizáció szabad kereskedelmet és a munkaerő nagyobb mértékű kiszervezését tette lehetővé. Ez hozta el az államok számára a komparatív előnyt, így lehetővé téve az emberek számára az alacsonyabb költségekkel járó importot.
Napjainkban viszont a közgazdászok egy deglobalizációs időszakot vázolnak fel lehetséges kimenetelként, ugyanis a közelmúltban végbement események hozhatják el azt. Ez néhány évvel ezelőtt kezdődött, amikor az amerikai-kínai kereskedelmi ellentétek kiéleződtek, majd a koronavírus-járvány tovább rontotta a helyzetet, és nemrégiben pedig az orosz-ukrán háború új szintre emelte azt. Ebből következett, hogy az eddig működésben lévő ellátási láncok elakadtak, és az államok szankciói elvágták Oroszországot a globális pénzügyi rendszertől.
„Oroszország inváziója közvetlenül fogja érinteni a világgazdaságot az energiában, élelmiszerben és nyersanyagokban bővelkedő ukrán és orosz export gyengülése miatt. Mikor Oroszország eldöntötte, hogy megtámadja Ukrajnát, már előre tudták, hogy az államok súlyos szankciókat fognak bevezetni.” – mondta Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter.
A már említett ellátási láncok akadozása miatt a nyersanyagok szállítása tovább drágul, ezzel megemelve a végtermékek árát, amely az inflációt növeli.
„Az ilyen jellegű hiányok az árak megugrásához vezetnek, ugyanakkor vannak olyan ellátási problémáink, amelyek a világjárványból erednek. Ezzel együtt a gazdaság szereplői bizonytalanokká válnak, mely ugyancsak a fogyasztás és a befektetés rovására válik.” – mondta Eric Groshen, a Federal Reserve Bank of New York volt kutatója.
Az utóbbi időben egyre többet hallhattunk arról, hogy a világ államai próbálnak elszakadni Oroszországtól való függésüktől, ezzel azonban az infláció növekedéséhez is hozzájárulnak.
„Miközben az orosz energiától való függőség a figyelem középpontjában áll, a vállalatok és a kormányok szélesebb körben is újratárgyalják más nemzetektől való függőségüket. Ez arra késztetheti a cégeket, hogy több tevékenységüket onshore vagy nearshore végezzék, ami gyorsabb visszahúzódást eredményezhet egyes országokból. Az ellátási láncok nagyarányú átrendeződése természetszerűleg inflációval fog járni.” – elmélkedett Larry Fink, a világ legnagyobb vagyonkezelő cégének, a BlackRockjának alapítója.
A bitcoinra nagyobb szerep hárulhat
Az elemzők szerint a jelenleg kialakult magas infláció a bitcoin számára bizonyítási lehetőség lehet, mint inflációs fedezet. A magas fogyasztói árak erősíthetik a kriptovaluta vonzerejét, mivel annak végső ára fix.
Másrészt a Fed a monetáris politika szigorításával az infláció visszaszorítására is törekedhet, ami visszavetheti a gazdasági növekedést és nyomást gyakorolhat a részvényárfolyamokra, és az utóbbi időben a bitcoin szokatlanul együtt mozog a részvényekkel.
„Hogy a bitcoin árfolyama hogyan teljesít inflációs környezetben, azt még nem teszteltük. Nincs több ezer éves történelme, mint az aranynak, amiből választ kaphatnánk kérdéseinkre. Ez az első alkalom, hogy a bitcoin egyfajta inflációs ciklusba került.” – mondta Garrick Hileman blokklánctechnológiai kutató.