Erősödik a mezőgazdaság-ellenes klímaaktivizmus, mégis a globális munkaerő 27%-a az agráriumban dolgozik
A mezőgazdaság a civilizáció hajnalától fogva kulcsfontosságú szerepet játszik az emberiség életében. Szerte a világon milliárdoknak ad munkát és elegendő táplálékot. 2021-ben a munkaképes népesség 27%-a ebben az ágazatban dolgozott, annak ellenére, hogy a globális GDP-nek csak 4%-át generálta.
A Visual Capitalist a Világbank adatai alapján grafikont készített, amely bemutatja a mezőgazdasági munkaerő eloszlását a legnagyobb népességű országokban.
Az élen India és Kína áll 272, illetve 229 millió foglalkoztatottal. Bár Afrika egyes országaiban kevesebb a mezőgazdasági munkás, az ágazat jelentős foglalkoztatói potenciállal bír. A legnépesebb országok közül Etiópiában (66%) és Tanzániában (65%) volt a legmagasabb a mezőgazdasági dolgozók aránya. A többi alacsony és alacsony-közepes jövedelmű afrikai ország szorosan mögöttük áll.
A szubszaharai Afrika teljes népességének több mint 60%-át kisbirtokos mezőgazdasági termelők teszik ki, és a szubszaharai Afrika GDP-jének mintegy 23%-a közvetlenül a mezőgazdaságból származik.
Ezzel szemben a mezőgazdaság a magas jövedelmű országokban jóval kevesebb foglalkoztatottal termel. Az Egyesült Államokban és Japánban egyaránt mintegy 3 millió mezőgazdasági dolgozó van jelen, ami a teljes foglalkoztatott népesség mindössze 3-4%-át teszi ki.
A nemek közötti egyensúlyt tekintve a nők átlagosan az összes mezőgazdasági dolgozó 37%-át teszik ki, és csak 20 afrikai és ázsiai országban vannak többségben.
A mezőgazdasági munkahelyek evolúciója
Az elmúlt évszázadban a mezőgazdasági dolgozók száma a technológiai fejlődés, a városi migráció, a földhasználat megváltozása és a gazdasági diverzifikáció miatt csökkent.
Ugyanakkor még mindig a globális munkaerő egynegyedét teszik ki. Még a mezőgazdaság modernizációja ellenére is szükség van a munkaerőre a növekvő kereslet kielégítéséhez.
A Bioscience című szaklapban megjelent tanulmány szerint például a mezőgazdasági termelésnek legalább 25%-kal kell növekednie ahhoz, hogy 2050-re a világ népességének élelmiszerigényét ki lehessen elégíteni.
De ahogy Eric Utter nemrég az AmericanThinker.com-on írta, John Kerry, az amerikai elnök különleges klímaküldöttje nemrég időt szakított arra, hogy magánrepülőjével körberepülje a világot, és figyelmeztessen mindenkit, hogy az éghajlatváltozást nem lehet legyőzni anélkül, hogy előbb drasztikusan csökkentenék a mezőgazdasági ágazat kibocsátását.
A volt külügyminiszter augusztus 2-án, a Mezőgazdasági Minisztérium „AIM for Climate Summit” elnevezésű csúcstalálkozóján mondott fő beszédet:
Sok embernek fogalma sincs arról, hogy a mezőgazdaság a világ összes kibocsátásának mintegy 33%-áért felelős. Nem juthatunk el a nettó nullához, nem tudjuk elvégezni ezt a munkát, hacsak a mezőgazdaság nem kerül a megoldás részeként a középpontba. Tehát itt mindannyian megértjük ennek a küldetésnek a mélységét.
Kerry hozzátette, hogy „életek függenek” attól, hogy képesek vagyunk-e csökkenteni a mezőgazdasági kibocsátást.
Ez azonban nem igaz!
A progresszívek szóhasználatában ez „dezinformáció”. Vagy ahogy Trump mondaná, „álhír”.
Valójában életek függenek attól, hogy az embereknek van-e elég élelmük.
A gazdaságok számának drámai csökkentése – vagy más módon a gazdák termelékenységének jelentős megnehezítése – a legostobább és legrosszabb dolog, amit jelenleg tehetünk.