Miért érdemes több mint 72 órára csomagolni?
A világot természeti katasztrófák sora sújtja. A gazdaság lassú hanyatlása a 2008-as évi krízisre emlékeztet. A világban most zajló események arra mutatnak, hogy a jövőnk kiszámíthatatlan.
Nézzük csak meg a híreket a brazíliai áradásokról, amelyek példátlanok a történelemben. Dél-Brazíliában több mint 150 000 ember vált hajléktalanná, sokan meghaltak vagy eltűntek. Egész városok kerültek víz alá. Az emberek élete örökre megváltozott.
Sohasem tudhatjuk, milyen csapás ér minket. Akár órák leforgása alatt elveszíthetjük az otthonunkat, ezért nem árt felkészülni egy esetleges evakuálásra. Főként a természeti katasztrófákra hajlamos területen élők számára kritikus fontosságú a menekülési terv és egy menekülőzsák előkészítése. Ha a városban vagy egy biztonságosnak ítélt övezetben élsz is, mindig okos dolog felkészülni egy olyan helyzetre, amely menekülésre adhat okot.
Egy ilyen helyzetben fontos a prepper „mentalitás”. Addig nem érted meg igazán egy elem fontosságát, amíg nincs rá égető szükséged. Lehetnek olyan helyzetek, ahol csak a zsákodban lévő tárgyak segítségével tudsz továbblépni. Vannak olyan emberek, akik mindent elvesztettek. Egy ismeretlen terepen pedig csak a képességekre és a nálad lévő tárgyakra számíthatsz. Ezek segítenek ki a szorult helyzetekből. Az embereket az esetleges vészhelyzetekre való felkészülésre kell bátorítani. Fontos, hogy mindig légy készenlétben egy evakuálási tervre és legyen egy menekülőzsákod.
Miért jó, ha van egy menekülőzsákod, és mit kellene belecsomagolni?
Fontos, hogy teszteljük a kész zsákot – le kell ellenőrizni a súlyát. Ez azt jelenti, hogy miután az összes tárgy belekerült, ideje kivinni a zsákot egy sétára, letesztelni, mennyire könnyű vagy nehéz cipelni.
Az élelmiszer és a víz terjedelmes tárgyak, a kezdők gyakran a szükségesnél többet pakolnak ezekből. A legfontosabb, hogy előre kitaláljuk, hogyan találhatnánk vizet az utunk során, és hogy biztosítsuk a víz tisztításához szükséges eszközöket. Nem érdemes konzerveket, befőttesüvegeket vagy egyéb terjedelmes dolgokat magunkkal cipelni, jól jöhet viszont egy összecsukható serpenyő, amit szükség esetén vízforralásra és ételmelegítésre használhatunk.
Egy kés és egy multifunkciós szerszám sem hiányozhat a „bug-out” táskából. Ezenkívül jól jöhet egy összecsukható vödör, amelyet vízhordásra vagy élelemszerzésre lehet használni.
Egy pár cipő és két váltás ruha is kell a zsákban, valamint három pár zokni (ez fontos elem, különösen, ha szereted felfedezni a vadont). Egy könnyű, víz- és szélálló kabát, valamint egy sapka (nagyon ajánlott, hogy betakarja a fejedet, ha hideg környezetben alszol, függetlenül attól, hogy milyen jó a hálózsákod).
Az elsősegélydoboz elengedhetetlen, de jól jön egy tekercs ragasztószalag, néhány zsinórköteg, és egy összecsukható napelemes lámpa. A táskához egy hálózsákot felfújható párnával és egy ponyvát is érdemes csatolni.
72 óra – ez csak egy szám, erre nem támaszkodhatunk. Hogy miért?
Nemrég még úgy becsülték, hogy akár három napba is beletelhet, mire a segélyszervezet munkatársai elérnek egy nagyobb katasztrófa sújtotta területre. Sok tényezőt azonban figyelmen kívül hagynak. Ideális esetben a segítség legfeljebb 72 órán belül megérkezne, de bizonyos esetekben ez csak vágyálom.
Az igazság az, hogy egyikünk sem tudja megjósolni a jövőt, és megpróbálunk a lehető legjobban felkészülni a különböző helyzetekre. Azonban kevesen fordítanak időt arra, hogy megtervezzék és előkészítsék a biztonsági tartalékot és a kezdeti biztonsági mentést. A dolgok egy pillanat alatt megváltozhatnak – az egyik percben még te irányítasz, a következőben pedig már az életedért kell küzdened. A váratlan dolgokat nem lehet előre megjósolni és felkészülni rájuk, viszont jó tervezéssel mérsékelheted a kockázatok kimenetelét.
Íme, három lehetséges forgatókönyv, amely segíthet megérteni, hogy miért előnyös elkészíteni a menekülőzsákot, és 72 óránál hosszabb időre felkészülni.
- forgatókönyv: Zajlik az evakuálás, de a főutakat lezárták.
Ilyen esetben hosszú kerülőútra kényszerülhetsz, és nem biztos, hogy kitart az ellátmányod. Ha nem bírod ki túl sokáig étkezés vagy rágcsálnivaló nélkül, akkor több élelmiszert kell csomagolnod, vagy azzal kell megnyugtatnod a korgó gyomrodat, amit az út során találsz. A készleteidet is be kell osztanod, amíg el nem érsz egy olyan helyre, ahol minden szükséges holmihoz hozzáférhetsz. Minél többet kell utaznod, annál jobban kell vigyáznod a testedre, és gondoskodnod kell elegendő és megfelelő pihenésről.
- forgatókönyv: Elérted a biztonságos menedéket, de kifosztották a helyet, és eltűnt a készleted.
Ebben az esetben a megmaradt készleteddel ki kell tartanod, amíg nem tudsz újat beszerezni. Ha ez helyben nem sikerül, útra kell kelned, hogy utánpótlást szerezz. Mielőtt elindulsz, biztosítanod kell a területet, nehogy az is eltűnjön, amit hátrahagysz. Ez azt jelenti, hogy rendelkezned kell a készletek biztosításához szükséges eszközökkel. Ha el kell ásnod őket, szükséged lesz egy lapátra és egy edényre. Ha azt tervezed, hogy nehezen hozzáférhető helyre akasztod fel a készleteket, akkor zsákokra van szükséged (bizonyos esetekben még a strapabíró szemeteszsákok is megfelelnek). Én például a második lehetőséget részesítem előnyben, mert így egyrészt kevesebb a munka, másrészt pedig a zöld növényzet megfelelően elrejteni a készleteket, így azt nem találják meg (az emberek ritkán néznek fel).
- forgatókönyv: Megsérült a partnered, ezért gyakran kell megállnod.
A sérülések gyakoriak a katasztrófák idején. Ilyenkor ugyanis elkerülhetetlen a pánik. Sokan megsérülnek a feladatok (mások segítése, biztonságba kerülés, veszélyes helyek elhagyása stb.) elvégzése során, mások a rohanás vagy a gondatlanság miatt. Az ilyen balesetek első számú oka, hogy nem figyelünk oda, hová lépünk, mert a környezet elvonja a figyelmünket. Ha te vagy a társad megsérül, gyakran meg kell állnotok, hogy energiát takarítsatok meg és ellássátok a sebeket. Ez kihatással van az erőforrásra, különösen a víz és az orvosi felszerelés terén, főleg, ha súlyos sérüléssel kell szembenéznetek. Magától értetődik, hogy az elsősegélynyújtó felszerelések helytelen használata improvizációs megoldást követelhet, ilyenkor nem ritka, hogy hibázik az ember.
Végszó
A menekülőzsák megtervezésénél és összeállításánál érdemes figyelembe venni azokat a váratlan tényezőket is, amelyek bármely elképzelhető forgatókönyv esetén előfordulhatnak. Tartsd szem előtt az erősségeidet és azt, hogyan tudod a legtöbbet kihozni belőlük, de ismerd el a gyengeségeidet is, és tervezd meg az esetleges kudarcok enyhítését. Nincs garancia arra, hogy 72 órán belül eléred a célállomást, ezért gondoskodnod kell arról, hogy kezelni tudd a helyzetet, ha az út hosszabb ideig tart.