Lehet, hogy hihetetlen, de egyre jobbak az időjárás-előrejelzések
Bár általában akkor szoktunk erről beszélni, ha valami csalódás ér emiatt minket, de azért elmondható, hogy manapság a következő napra szóló időjárás-előrejelzések közel 100%-ban pontosak és még a hét napos esetén is erős a valószínűség. Ahogy haladunk előre, úgy csökken azonban a pontosság, érthető módon. Mindenesetre az Our World in Data adatai szerint ma már a négynapos időjárás-előrejelzés olyan pontos, mint 30 éve az egy napos volt.
Tehát három évtized alatt jelentősen megnőtt a pontosság (ahogy az extremitások is gyakoribbá válnak). Az Egyesült Államokban ez a hurrikánok előrejelzésén is látszik. A 48 órás előrejelzések hibahatára 200-400 tengeri mérföldről 50 tengeri mérföldre csökkent a 48 órás előrejelzések tekintetében.
Nagyon jók már az időjárás-előrejelzések, de van még hova javulni
Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ (ECMWF) is jelentős javulást tud felmutatni, különösen a hosszabb előrejelzések esetében. Az adatok azt mutatják, hogy a háromnapos előrejelzések pontossága 97%-os, de jelentős a növekedés a tíznapos előrejelzések esetén is. Az előrejelzések pontosságának javulása több tényezőhöz is köthető. Az adatok minősége először is jobb és átfogóbb, hiszen több és jobb a műholdas adat, valamint a szárazföldi mérőállomásokból is jóval több áll rendelkezésre. Aztán az időjárási modelleket futtató számítógépek is sokkal gyorsabbak lettek. Ez pedig lehetővé teszi a nagyobb felbontású modellezést egyre kisebb periódusokra és területekre. Plusz azért volt némi fejlődés a modellek feldolgozása tekintetében is. És hát utolsó tényezőként tegyük hozzá azt is, hogy az okostelefonok elterjedésével hatékonyabb a kommunikációja is az előrejelzéseknek. Emiatt hatékonyabbnak is érezhetjük azokat.
Annak ellenére azonban, hogy nagy a fejlődés az előrejelzések tekintetében, továbbra is jelentős egyenlőtlenségek tapasztalhatók régiók és országok között. A szegényebb országokban egy hétnapos előrejelzés kevésbé pontos, mint egy egynapos előrejelzés a gazdagabb országokban. Ez köthető a mérőeszközök hiányához, a kevesebb információhoz és a feldolgozás gyengeségéhez is. Ez pedig azért problémás mert pont ezekben az országokban a munkaerő jelentős része a mezőgazdaságban dolgozik, ahol azért kifejezetten fontos lenne az időjárás-előrejelzés. Úgyhogy van még hova fejlődni, de a mesterséges intelligencia és a drónok valószínűleg segíthetnek gyorsabban áthidalni a problémákat.