Ennyi pénzt kell keresned, hogy az amerikai álom szerint élj

Napjainkban az emelkedő megélhetési költségek miatt egyre nehezebb megvalósítani az amerikai álmot már az amerikaiaknak is. Bár a világjárvány által vezérelt bérnövekedés növelte a reáljövedelmeket, a megelőző öt évtizedben inkább csak stagnálás volt jellemző a bérnövekedés tekintetében. Ugyanakkor a lakásárak az egekbe szöktek. Az árakat a korlátozott lakáskínálat is felhajtja, mivel a lakásépítés 2006-hoz képest 55%-kal esett vissza. Ezek az átfogó gazdasági erők együttesen megnehezítik a boldogulást, még versenyképes fizetés mellett is.

A Visual Capitalistból a Dorothy Neufeld által készített grafikon az Investopedia elemzése alapján mutatja be az amerikai álom becsült költségeit háztartásonként egy életre kivetítve.

amerikai álom
Az amerikai álom 4,4 millió dollárba kerül

Az alábbiakban az amerikai álom minden egyes aspektusát lebontjuk a 2024-re vonatkozó, egész életre szóló költségek szerint.

Az amerikai álom teljes költsége nem kis összeg mint körülbelül 4,4 millió dollár. Ez meghaladja mind a férfiak (3,3 millió dollár), mind a nők (2,4 millió dollár) átlagos élethosszig tartó fizetését, ha rendelkeznek alapfokú diplomával.

amerikai álom költségek

Összességében a legnagyobb költséget a kényelmes nyugdíjas évek kifizetése jelenti. Itt 1,6 millió dollár értékű megtakarítás szükséges, feltételezve egy 4%-os éves kifizetési rátát és évi átlagosan 2,5%-os inflációt, hogy 20 évig kényelmesen lehessen nyugdíjasként élni. A magánnyugdíjrendszerek visszaszorulása nagy szerepet játszott abban, hogy a korábbi generációkhoz képest nehezebbé vált a későbbi évek pénzügyi biztonságának elérése.

Nem meglepő módon a második legnagyobb kiadás a saját lakás volt, 930 000 dollár egy meglévő családi ház esetében. A lakásárak drágulása miatt az amerikai háztartások 77%-a nem engedheti meg magának a saját lakás megvásárlását 2024-ben.

Mivel Amerikában a termékenységi ráta történelmi mélyponton van, két gyermek felnevelése és egyetemre járatása összesen 832 000 dollárba kerülne. Ma az 50 év alatti, gyermektelen amerikaiak 36%-a a megfizethetőségi aggályokra hivatkozik, mint a gyermekvállalás elmaradásának fő okára. Ráadásul az átlagos egyetemi tandíj 1963 óta – az inflációval kiigazítva – 748%-kal emelkedett.

Hasonló tendenciát követve az esküvői költségek is az egekbe szöktek. Az átlagos költségek 2019 és 2023 között csak az inflációs nyomás és a világjárványok közepette 4000 dollárral emelkedtek. Ma már több mint 44 000 dollárba kerül, beleértve a szertartást, a fogadást és az eljegyzési gyűrűt is, hogy kimondjuk a boldogító igent.

A költségek terén jelentős tétel még egy életre vetítve az autóvásárlás, amelynek a költsége elérheti a 811 ezer dollárt. Az éves nyaralások, külföldi utazások kapcsán pedig a 60 éves időszakra 22 és 84 életkor között 179 ezer dollár elköltésével számoltak.