Ennyi hulladékot termelnek az atomerőművek világszinten
Az atomenergia a legbiztonságosabb és legtisztább villamosenergia-források közé tartozik, így a tiszta energiára való áttérés egyik kulcsfontosságú tényezője.
Annak ellenére, hogy az atomenergia fontos szerepet kap a környezetbarát energiára való áttérésben, az elkerülhetetlen melléktermékként keletkező nukleáris hulladék hatását gyakran eltúlozzák.
A veszélyes anyagok mindössze 0,01%-át alkotják a nukleáris hulladékok az USA-ban
Bruno Venditti, a Visual Capitalist munkatársa a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) adatai alapján elkészítette az alábbi ábrát, amely az összes létező nukleáris hulladék mennyiségét mutatja be, veszélyességi szintek és elhelyezési követelmények szerint kategorizálva.
Az atomenergia a globális villamosenergia-termelés mintegy 10%-át adja. Az ennek eredményeként keletkező nukleáris hulladék négy különböző típusba sorolható:
- Nagyon kismértékben radioaktív hulladék: Felszínközeli lerakókba alkalmas hulladék, amely alacsonyabb szintű elkülönítést igényel.
- Kismértékben radioaktív hulladék: Olyan nukleáris hulladék, amely néhány száz évig tartó, komolyabb elszigetelést igényel, és amely még alkalmas a felszínközeli létesítményekben történő elhelyezésre.
- Közepes mértékben radioaktív hulladék: Olyan hulladék, amelyet már nem lehet elhelyezni felszínközeli tárolókban.
- Magas radioaktivitású hulladék: A nukleáris hulladékot mélyen, stabil geológiai képződményekben, jellemzően több száz méterrel a felszín alatt helyezik el.
A biztonsági aggályok ellenére a magas radioaktivitású hulladékok a NAÜ-nek bejelentett összes nukleáris hulladék kevesebb mint 0,25%-át teszik ki.
Egyébként az atomenergia-iparban keletkező hulladék mennyisége más ipari tevékenységekhez képest csekély, ugyanis míg a gyúlékony folyadékok az USA-ban évente szállított veszélyes anyagok 82%-át teszik ki, addig a radioaktív hulladékok aránya mindössze 0,01%.