Energiafogyasztásuk alapján adóztatná meg Oroszország a kriptobányászokat

Az orosz pénzügyminisztérium a kriptobányászokat az áramfelhasználásuk alapján adóztatná, nem pedig a tokeneladásaik értéke alapján – állítja egy vezető tisztviselő. A jelentés alapján a döntésük oka, hogy a bányászok gyakran titokzatosak a bevételeiket illetően.

A TASZSZ állami hírügynökség jelentése szerint Ivan Chebeskov pénzügyminiszter-helyettes szeptember 18-án azt mondta, hogy minisztériuma „fontolgatja a bányászok számára az áramra kivetett jövedéki adó bevezetését”.

Átmeneti megoldás

Az RBC médiaportál azt is felvetette, hogy az adó egy átmeneti megoldás lenne, mielőtt Moszkva bevezeti a bányászok nyereségére kivetett adót.

Úgy tűnik, Moszkva nem biztos a kriptobányászat nyereségének pontos kiszámításában, különösen akkor, ha a bányászok “kreatívan” bánnak a könyveléssel.

Chebeskov azt javasolta, hogy mivel a bányászok esetleg nem hozzák nyilvánosságra az összes tárcájukat, könnyebb lenne „megbecsülni az energiafogyasztásukat, mint a bányászott kriptoeszközök költségét”.

A törvényről az őszi ülésen döntenek

Chebeskov hozzátette, hogy a minisztérium arra számít, hogy a képviselők az Állami Duma őszi ülésszakának végéig elfogadják a kriptobányászati adóról szóló törvényt.

Tavaly év végén a törvényhozók felvetették az ötletet, hogy a nyereség helyett a kriptózásból származó jövedelemre vessenek ki adót. A pénzügyminisztérium hasonló ötleteket fontolgatott. Az árfolyam-számítások azonban problémásak lehetnek az ilyen javaslatok esetében.

A kriptoadóval kapcsolatos kérdések felkapott téma Moszkvában. Az iparági tisztviselők már régóta állítják, hogy készek bejelenteni a tevékenységüket és adót fizetni a bevételeik után.

A kriptotőzsdék továbbra is szabályozatlanok

A probléma abban gyökerezik, hogy a kriptotőzsdéknek nincs jogi státuszuk Oroszországban, így nem ellenőrizhetők.

Egyes politikai döntéshozók sürgetik Moszkvát, hogy válaszul zöld utat adjon az állami kriptokereskedési platformok építésének.Szerintük ezek a platformok olyan szervezetekből működhetnének, mint a moszkvai tőzsde és a szentpétervári valutatőzsde.

Azonban mindkét tőzsde tagadta, hogy bármilyen tervük lenne a kriptoeszközökkel való kereskedés beindítására.

Ennek érdekében Moszkva idén nyáron végre megadta az ipari kriptobányászat jogi státuszát. A törvényhozók azonban akkor azt mondták, hogy egy külön törvényjavaslatban fogják kezelni azt a kérdést, hogy hogyan adóznak majd a bányászok után.

Globális kriptobányászati vezető?

A hónap elején Vlagyimir Putyin elnök azt mondta, hogy Oroszország „a világ egyik vezetője” a kriptobányászatban.

Hozzátette, hogy az ágazatban működő hazai vállalkozások „rengeteg pénzt keresnek”, és kulcsfontosságú volt, hogy a kormány végül konszenzusra jutott a legalizálással kapcsolatban.

Az oroszok izgatottak a legalizálást illetően

Az ipari szereplők nagyon lelkesen reagáltak a legalizálásra: A Gazprom, a többségi állami tulajdonban lévő olaj- és gázipari óriáscég a hírek szerint egy 5000 fős kriptofarmot fog építeni Novgorodban.

Az orosz Komi Köztársaság regionális vezetője pedig 15 új kripto adatközpont építését jelentette be. A TASZSZ jelentése szerint Vlagyimir Uyba, a Komi régió kormányzója elmondta, hogy a 15 új adatközpontból az első kettő Mikunban és Szindorban épül. Komi az Urál-hegységtől nyugatra fekszik. Bár nem ismert a kriptobányászok számára fontos helyszínként, bőséges olaj- és gáztartalékokkal büszkélkedhet.

oroszorszag

Komi, Oroszország

Az iparág vezetői azt állítják, hogy a kriptobányászat 2025-től évi 50 milliárd rubel (538,4 millió dollár) adóbevételt hozhat az államkincstárnak. Érdekességképpen megjegyezzük, hogy az orosz Bitcoin bányászok csak 2023-ban több mint 54 000 BTC-t bányásztak,ami hozzávetőlegesen 3 milliárd dollárt ér.

Az orosz pénzügyminisztérium azt sugallta, hogy nagyon szeretne gondoskodni arról, hogy ez gyorsan megvalósuljon.

Szakértők azt is állítják, hogy a legtöbb orosz bányász még mindig a Bitcoinra (BTC) összpontosítja erőfeszítései túlnyomó többségét.