Emelkedett az Egyesült Államok inflációja, mit tesz most a Federal Reserve?
Az amerikai infláció a COVID-19 járványt követően jelentősen megemelkedett. Az ellátási láncok zavarai, a fokozott kereslet, a laza monetáris politika és az energiaárak megemelkedése mind hozzájárultak ahhoz, hogy az 1980-as évek óta nem látott magasságba szökjön fel a pénzromlás mértéke.
A 2023-2024 októbere közötti infláció 2,6%-ra emelkedett. Ez jelentősnek mondható az augusztusban és szeptemberben mért éves 2,5%-hoz és 2,4%-hoz képest. A növekedést első sorban az élelmiszerárak megemelkedése okozta, de mit lép most a Federal Reserve az év utolsó FOMC ülése előtt?
Trump győzött, de nehéz helyzetben a Fed
A Federal Reserve kulcsszerepet játszik az infláció kezelésében az Egyesült Államokban. Az amerikai jegybank a kamatemeléssel és az eszközvásárlások leépítésével közvetlenül beavatkozhat a gazdaság állapotába, azonban könnyen nehéz helyzetbe kerülhet. Most, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai választásokat felmerül a kérdés, folytatni fogja-e a Fed a kamatvágásokat, amiket elkezdett, vagy az emelkedő árak miatt szünetet tart. Esetleg emelni fognak a kamatlábakon?
A szerdai adatok szerint 2023 októbere és 2024 októbere között 2,6%-os inflációt mértek, ami a várt szintet ugyan eléri, de az előző hónapokhoz képest rosszabbnak mondható. Ameddig az energiaárak jelentős elutasítási tartományba kerültek és az áruk 4,9%-kal csökkent, addig az élelmiszerárak jelentős növekedést (2,1%) mutattak az előző év azonos időszakához képest.
Most, hogy Donald Trump visszaveszi második ciklusában is a Fehér Házat joggal merül fel a kérdés, hogyan dönt a Fed. Folytatják-e, esetleg növelik a szeptemberben megkezdett kamatcsökkentést, vagy megálljt parancsolnak az inflációnak, dacára a republikánuson protekcionista gazdaságpolitikájának.
Az energiaárakkal és élelmiszerárakkal nem kalkuláló maginfláció 3,3%-os volt. Ez az adat nem változott szeptemberhez képest, így látható, hol rejtőzik az infláció emelkedése.
Az elemzők további kamatvágásra számítanak
A Wall Street reakciója szerint az emelkedő infláció ellenére tovább csökkenhet az alapkamat. A Federal Reserve következő FOMC ülésére december 18-án kerül sor, ahol döntenek a jelenleg 4,5 – 4,75%-os alapkamatról is. A CME Group FedWatch eszköze szerint 82,5%-os esély mutatkozik egy 25 bázispontos kamatvágásra, ezzel pedig teljesülne a piac által idénre beárazott 100 bázispontos kamatvágás.
Annak ellenére, hogy nem alakultak a lehető legkedvezőbben az inflációs adatok, az előrejelzéseknél rosszabb adat nem látott napvilágot. A kincstári hozamok, különösen a kétéves kötvények, esetében 0,08 százalékpontos csökkenést láthattunk, ezzel 4,26%-ra csökkent hozamuk.
Mindeközben az S&P 500 és a Nasdaq 100 tőzsdeindexek is tartották szintjüket. Bár az S&P 500-nak nem sikerült a 6000 pontos érték fölé kerekednie a nap zárásakor, a Nasdaq 100 megtartotta 21 000 pontos értékét.
Kilátások a jövőre nézve
A növekvő infláció közepette a Fed tisztviselői továbbra is óvatosan állnak a gazdasági kérdésekhez. Az biztos, hogy a republikánusok és a jegybank között éles feszültség lehet a következő években. Elon Musk, mint Donald Trump egyik legnagyobb támogatója, nemrégiben arról beszélt, Jerome Powell-t, mint Fed-elnököt, le kellene váltani.
Mindeközben Trump protekcionista gazdaságpolitikája szerint tervezett adócsökkentések nehezíthetik meg a költségvetést, ami növelné az adósságkibocsátás szükségességét. A republikánus politikus első ciklusában felvetette a negatív kamatlábak gondolatát is, hogy a gazdaság visszatérhessen a több évtizeddel ezelőtt látott szintekre.
Az biztos, hogy izgalmas időszak elé nézünk. A kockázatos eszközök és az amerikai dollár kapcsolatából arra is következtethetünk, hogy a dotcom válság óta most először léphet át reálnövekedésbe az amerikai tőzsde, amit az indexek történelmi csúcsa tökéletesen tükröz.