Emberi ésszel szinte felfoghatatlan összeget kért Zelenszkij Ukrajna újjáépítésére
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök keddi videóbeszédében úgy becsülte, hogy több mint 1 billió dollárba fog kerülni az ország újjáépítése az orosz támadást követően, amely már több mint kilenc hónapja tart. Ez a szám teljesen sokkolóan és irreálisan hangzik, hiszen ez Ukrajna teljes GDP-jének ötszöröse.
„Országunk újjáépítése korunk legjelentősebb gazdasági, technológiai és humanitárius projektje lesz. Már most is tucatnyi partnerországunkat vonjuk be Ukrajna újjáépítésébe” – mondta Zelenszkij keddi esti videóbeszédében, amelyet a Newsweek fordított. „A munka teljes volumene meghaladja az egy billió dollárt”.
Az ukrán elnök hozzátette, hogy reméli országa a 2030-as világkiállítás megrendezésével megmutathatja a világnak, hogy mennyire ellenálló.
A lettországi Meduza angol nyelvű hírportál azt írta, hogy az ukrán vezető szokatlan tervet vetett fel a csillagászati újjáépítési összeg kifizetésére. Zelenszkij szerint Ukrajna olyan rendszert dolgozna ki, amely lehetővé teszi, hogy a partnerországok ukrán régiók, városok vagy vállalkozások „védnökeivé” váljanak és annak a területnek a teljes újjáépítését finanszírozzák.
„Már most érdeklődést tapasztalunk [a program iránt] Franciaország, Nagy-Britannia, Hollandia, Németország, Dánia, Finnország, Olaszország, Törökország, Lengyelország, Portugália, Csehország, Szlovénia, Lettország, Észtország, Svájc, Szlovákia, Ausztria, Görögország, Kanada, az Egyesült Államok, Japán és Ausztrália részéről. És ez nem a teljes lista” – mondta.
Zelenszkij kihangsúlyozta, hogy ezzel egyidőben az ország infrastruktúrát modernizálják is, viszont az egész újjáépítési projektet kevesebb mint tíz év alatt kellene kivitelezni.
A Világbank hivatalos adatai szerint az ukrán bruttó hazai termék (GDP) 2021-ben 200,09 milliárd dollárt tett ki.
Eközben legalább egy neves washingtoni agytröszt a Center for Strategic and International Studies (CSIS) néhány nappal ezelőtt kiadott jelentésében azt írta:
„A gyakorlatban Ukrajna nem folytathatja a harcot és a talpraállást az Egyesült Államok és más hatalmak folyamatos segítsége nélkül. Ráadásul, ha a háború elhúzódik, ami könnyen megtörténhet, akkor mind a háború, mind a helyreállítási államok összköltségei könnyen jóval 500 milliárd dollár fölé emelkedhetnek. Egy valóban hosszú háború esetén a háború és a helyreállítás összköltsége elérheti vagy meghaladhatja az egy billió dollárt.”
Majd hozzátette, hogy az Egyesült Államokban eddig csak korlátozott belpolitikai ellenállás mutatkozott az Ukrajnának nyújtott polgári és katonai segélyek folyósításával szemben, azonban több amerikai politikus rámutatott: „A mi országunk az első. Nem szabad hagynunk, hogy Zelenszkij pénzt és fegyvereket követeljen az amerikai adófizetőktől, miközben megpróbál belerángatni minket a harmadik világháborúba. Nincs több pénz Ukrajnának. Itt az ideje, hogy véget vessünk ennek a háborúnak és békét követeljünk.”
Az USA-ban egyre többen szólalnak fel az elképesztő összegű segélyek küldése ellen. Nincs tehát garancia arra, hogy a jövőben az Egyesült Államok még évekig jelentős mennyiségű humanitárius, polgári és katonai segítséget nyújtson. Ráadásul többen az Unióban is arra hívták fel a figyelmet, hogy Oroszország rávétele arra, hogy egy békerendezés után fizesse ki Ukrajna helyreállításának jelentős részét, inkább tűnik álomnak, mint valóságnak.