Elszabadult egy kémprogram, ami reklámokon keresztül fertőz
A legújabb jelentések szerint az izraeli kormány engedélyt adott az Insanet nevű cég által fejlesztett Sherlock értékesítésére, mely kémprogramokat ültet be a hétköznapi hirdetésekbe.
Miután a hirdetés megjelenik egy weboldalon, a program titokban települ a célszemély telefonjára vagy számítógépére. Bár még korai lenne meghatározni a Sherlock képességeit, annyi kiderült, hogy a program képes megfertőzni az Androidos telefonokat és az iPhone-okat is. Beszivárog, megfigyel, adatokat rögzít, majd továbbítja azokat.
Minden nap digitális lábnyomokat hagysz magad után, amit a hirdetési hálózatok összegyűjtenek és a tevékenységeid alapján személyre szabják a hirdetéseket. Ennél azonban ijesztőbbek a kémprogramok – a rosszindulatú szoftverek, amelyeket a kormányzati ügynökök, magánnyomozók vagy bűnözők telepíthetnek a telefonodra/számítógépedre a beleegyezésed nélkül. Ezeken a programokon keresztül nyomon követhetik a készülékeden tárolt adatokat, a kimenő és a bejövő hívásokat, a szöveges üzeneteidet; sőt, még kamerádat és mikrofonodat is bekapcsolhatják.
A hirdetési hálózatokat egyébként már évek óta használják a rosszindulatú szoftverek terjesztésére, ám ezek többnyire a számítógépeket célozzák. A kémprogramok ezzel szemben általában a telefonokban bújnak meg, konkrét személyek ellen irányulnak, és arra szolgálnak, hogy titokban érzékeny információkhoz jussanak és megfigyeljék valaki tevékenységét. A kémprogram rögzítheti üzeneteidet, képernyőfotókat készíthet és nyomon követheti, éppen merre jársz.
2011 és 2023 között legalább 74 kormány kötött szerződést olyan vállalatokkal, amelyek kémprogramokat készítenek. Ezeket a szoftvereket megfigyelésre, hírszerzésre, valamint a bűnözés és terrorizmus elleni küzdelem céljából vethetik be. Bár a legújabb kémprogramra komoly megkötések vonatkoznak, az izraeli kormány engedélyezte a Sherlock széleskörű értékesítését, így akár a tehetős magánemberek is használhatják azt. A kémkedés ugyanis nem olcsó mulatság: egy belső vállalati dokumentum szerint egy cég 6,4 millió dollárt fizetett a Sherlock-ért.