Elsüllyedt Kína legmodernebb tengeralattjárója, próbálja titkolni a fiaskót
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő elmondása szerint Kína legújabb és legmodernebb, nukleáris meghajtású tengeralattjárója egy Wuhan melletti hajógyárban süllyedt el.
Az eset még májusban vagy nyár elején történhetett. Hszi elnök évek óta szeretné növelni országa tengeri erejét, amelyet súlyos csapásként érint a tengeralattjáró elsüllyedése. Az anonimitását kérő amerikai tisztviselő szerint Kína próbálja eltussolni az esete, amelyet végül nem sikerült elérniük.
A Zhou-osztályú katonai jármű a kínai atom-tengeralattjárók új osztályának első tagja volt, és jellegzetes X-alakú tattal rendelkezett, amelyet azért terveztek, hogy a hajót könnyebben tudják navigálni.
„Nem meglepő, hogy a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg haditengerészete megpróbálja eltitkolni azt a tényt, hogy az új, első osztályú, nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárójuk elsüllyedt a kikötőben” – jelentette ki a Wall Street Journálnak a védelmi hivatalnok.
A tengeralattjárót a China State Shipbuilding Corp. állami vállalat építette, és május végén a Jangce folyó egyik mólója mellett figyelték meg, amikor a tengerre indulás előtti utolsó simításokat végezték.
-Pentagon confirms #China lost its Zhou-class nuclear submarine alongside in May this year
-I reported this in Jul
-In Aug 2023 also China lost a submarine when #XiJinping unexpectedly skipped a BRICS meeting
-Such poor standards set #Chinese navy many years back#IndianNavy pic.twitter.com/nhh7rQExEU— Insightful Geopolitics (@InsightGL) September 26, 2024
A mentési munkálatok során nagyobb darukat figyeltek meg, és ami aggasztó lehet, hogy vajon a tengeralattjáró szállított-e nukleáris üzemanyagot, ami az elemzők szerint valószínűsíthető is. Az eset bekövetkeztét sem a kínai kormány, sem pedig a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg nem erősítette.
„A kiképzési előírásokkal és a felszerelés minőségével kapcsolatos nyilvánvaló kérdéseken túl az incidens súlyosabb kérdéseket vet fel a hadsereg elszámoltathatóságával és a kínai védelmi ipar felügyeletével kapcsolatban, amelyet már régóta sújt a korrupció” – tette hozzá a tisztviselő.
Fegyverkezési verseny
Kína katonai terjeszkedése közepette az Amerikai Egyesült Államok nemrég egy védelmi megállapodást kötött Ausztráliával az ország haditengerészeti védelmének megerősítése érdekében. Eszerint az USA három amerikai Virginia-osztályú nukleáris meghajtású tengeralattjárót ad el Ausztráliának, amelyeket az előrejelzések szerint a 2030-as években fognak leszállítani, és szükség esetén további kettőt is egy későbbi alkalommal.
Mondani sem kell, hogy a megállapodás felháborodást váltott ki Kína részéről, akik szerint ez ösztönzőleg hat a globális fegyverkezési versenyre.