Elstartolt a Celestia, az első moduláris blokklánc

A Celestia célja, hogy megoldja a skálázhatósági és stabilitási problémákat, amelyek gyakoriak az olyan monolitikus blokkláncoknál, mint az Ethereum és a Solana. A projekt tegnap, október 31-én startolt, és úgy írja le magát, mint “moduláris adatelérhetőségi hálózat, amely biztonságosan skálázódik a felhasználók számával”.

„Ez egy új korszak, a moduláris korszak kezdete” – írta blogbejegyzésében a Celestia Foundation, amely a hálózat fejlesztését támogatja.

Mi az a moduláris blokklánc?

A moduláris blokkláncokat úgy tervezték, hogy a skálázhatósági problémákat úgy oldják meg, hogy a sebesség és a végrehajtás érdekében speciális csatornákat használnak, ellentétben a monolitikus blokkláncokkal, amelyek csak a decentralizáció vagy a biztonság rovására tudnak skálázódni. A Celestia adatelérhetőségi mintavételt (DAS) is használ, amely egy olyan módszer, amellyel a blokkláncon elérhető összes adatot ellenőrizni lehet. Ez a kombináció segít növelni az adatátvitel sebességét.

Lényegében, a moduláris konstrukció a fejlesztők számára megkönnyíti az új blokkláncok létrehozását.

„A Celestia mainnet béta indítása az első élő, moduláris adatelérhetőségi mintavétellel (DAS) ellátott, moduláris adatelérhetőségi hálózat érkezését jelzi” – mondta Ekram Ahmed, a Celestia Alapítvány szóvivője.

„Az iparág most egy új korszakba lépett, új értékekkel, amelyeket az ellenőrizhetőség, a bőséges blokkterület és a kollaboratív blokkláncok határoznak meg. A Celestia mainnet egy óriási ugrás a küldetésünkben, hogy a láncok telepítését olyan egyszerűvé tegyük, mint az okos szerződésekét.”

A mainnetet azután indították el, hogy kibocsátották a TIA natív tokenjüket 580 000 felhasználójuk számára. A béta lehetővé teszi a rollupok és más moduláris láncok számára, hogy a Celestia-t adatelérhetőségi és konszenzusrétegként használják.

A blokklánc kezdetben 2MB-os blokkokkal fog rendelkezni, amelyek támogatják a következő típusokat 8MB-os blokkokig. A frissítésekre pedig egy láncon belüli kormányzási folyamatot követően kerül sor. A vállalat reméli, hogy a jövőben támogatni fogja az 1 GB-os blokkokat, hogy „bőséges adatelérhetőséget biztosítson a moduláris ökoszisztéma számára”.