Trump győzelme esetén akár kormányközeli pozícióba is kerülhet Elon Musk
Elon Muskot bízná meg a kormányzati pazarlások feltárásával Donald Trump. Megválasztása esetén a volt amerikai elnök új bizottságot hozna létre a techmogul vezetésével, miniszteri kinevezést azonban nem adna neki.
A Tesla vezérigazgatója nem zárkózott el a feladattól, sőt még a közösségi médiában is kommentálta a hírt. Egyes etikai szakértők azonban érdekütközést látnak a potenciális kinevezésben.
I can’t wait. There is a lot of waste and needless regulation in government that needs to go. https://t.co/BOh3MIv4sJ
— Elon Musk (@elonmusk) September 3, 2024
Elon Musk már több alkalommal is kifejtette, miszerint szívesen részt venne egy „kormányhatékonysági bizottság” működésében. Elmondása szerint szeretné eliminálni azokat a kiadásokat, amelyek szerinte a pazarló szabályozásokból származnak.
A milliárdos augusztusban posztolt egy AI-generált képet, amelyen ő maga egy „Kormányhatékonysági Minisztérium” címkével ellátott pulpitus mögött áll. A felirat azért is volt frappáns választás, mivel a „Department of Government Efficiency” – a fiktív minisztérium angol elnevezése – rövidítve az általa sokat dicsért DOGE kriptovalutára utal.
Egyesek azonban aggódnak amiatt, hogy Musk – auditor szerepét kihasználva – olyan szabályozásokat tudna eltörölni, amelyek saját vállalatai számára teremtenének kedvezőbb környezetet az Egyesült Államokban. Trump csapata ennek ellenére nem lát kivetnivalót a Tesla-vezér személyében. A volt elnök a múlt héten azt nyilatkozta:
„Szeretne részt venni, de nézze, nagy üzleteket vezet, meg minden… szóval nem igazán lehet a kabinetben. Ő úgymond, ahogy mondani szokás, konzultálhat az országgal, és adhat néhány nagyon jó ötletet.”
Elon az utóbbi időben egyre gyakrabban használja X-fiókját arra, hogy támogassa Trumpot és ekézze annak kihívóját, Kamala Harrist. Mégsem volt ez mindig így – 2020-ban a techmogul még Joe Biden mögött állt, azóta azonban sok víz lefolyt a Dunán Mississippin.
Musk most teljes mellszélességgel Trump mellett áll. Olyannyira, hogy még a SuperPAC és az America PAC támogatói háttérszervezetek felállításában is segédkezett, amelyek a volt elnök 2024-es kampányát finanszírozzák. A legutóbbi nyilvános közzétételek alapján már több mint 8,7 millió dollárt sikerült így összegyűjteni a kampány számára.
Musk vegzálásként élte meg a szabályozásokat
A pálfordulás oka minden bizonnyal az lehet, hogy a Biden-adminisztráció nem bánt mindig kesztyűs kézzel Elon Muskkal. Vállalatai nem egyszer kerültek a szabályozók kereszttüzébe.
Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium és az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) közösen vizsgálták a Tesla vezetéstámogató technológiájával kapcsolatos marketinget.
A Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal elrendelte szinte az összes Tesla jármű visszahívását, miután kiderült, hogy a vállalat nem biztosította megfelelően annak ellenőrzését, hogy a sofőrök valóban figyelnek-e az útra az Autopilot használata közben.
Az X-nek ezenfelül egy másik SEC-vizsgálattal is szembe kellett néznie, a SpaceX pedig az állítólagos munkahelyi zaklatások miatt került a Nemzeti Munkaügyi Kapcsolatok Testületének látókörébe.
Mindezeket figyelembe véve, nem meglepő, hogy egy második Trump-ciklus igencsak jól jönne most Musknak, különösen, ha a szabályozások megváltoztatásával hosszabb távon is biztosíthatná sérthetetlenségét.