Elon Musk két éven belül űrhajókat küldene a Marsra
Elon Musk hosszú ideje hangoztatja ambiciózus tervét, miszerint kolonizálni szeretné a Marsot. Ennek érdekében a SpaceX kifejlesztette a Starship nevű újrafelhasználható űrhajót. Az emberek és rakományok szállítására alkalmas űrhajó 2023 októberében több tesztet is végzett, most pedig belátható távolságba került első útja.
A délafrikai üzletember szerint 2026-ban kezdődhetnek meg az első személyzet nélküli utak a Marsra, ezt követően pedig néhány éven belül a legénységi küldetések is kezdetét vehetik.
Kezdődhet a Mars kolonizálása
Bár az első Mars-misszió pontos időpontja még nem ismert, Elon Musk többször is kifejezte reményét, hogy az első legénységi küldetést a 2020-as végén vagy a 2030-as évek elején indíthatják el.
A filantróp üzletember tulajdonába tartozó SpaceX szoros együttműködést ápol a NASA-val és más szervezetekkel, hogy előmozdítsa a Mars-kutatást és az űrutazást. A vállalat közleménye szerint a Starship űrszondák 2 éven belül megkezdhetik útjukat a Mars felé, az időzítés azonban attól függ, hogy mikor nyílik meg a következő Föld-Mars ablak 2026 végén.
Az első repüléseket személyzet nélkül fogják tesztelni, hogy kiderítsék, milyen a Starship landolási képessége. Ezt követően kezdődhetnek meg 2, illetve 4 év múlva a legénységi tesztek. A küldetés sürgősnek tűnő ütemezését befolyásolhatja, hogy Musk éppen hogyan viszonyul a születésszámhoz, mint általa legveszélyesebbnek vélt tényezőhöz az emberi fajra nézve.
Műholdak és a blokklánc
Musk X-bejegyzésében kifejtette, a Mars-vállalkozás célja egy működőképes emberi város felépítése a következő 20 éven belül. Szerinte az útjában álló kihívások nagyrészt a gazdaságosságon és a technológián alapszanak.
“Jelenleg nagyjából egymilliárd dollárba kerül egy tonna hasznos rakományt a Mars felszínére szállítani. Ezt 100 ezer dollár / tonnára kell redukálni ahhoz, hogy önfenntartó várost építhessünk odaát, vagyis tízezerszeres hatékonyságjavulás szükséges. Ez rendkívül nehéz, ugyanakkor nem lehetetlen” – írja bejegyzésében Musk
Ahhoz, hogy ilyen masszív növekedést érhessünk el, radikális változások szükségesek az űralapú logisztika és a kommunikáció területén. A NASA szerint a blokklánc technológia alkalmazása a műholdak közötti kommunikáció hangszerelésére, végrehajtására és ellenőrzésére egy olyan megoldás, ami a jövőre nézve a leghatékonyabb fejlesztés lehet.
Az Elon Muskhoz tartozó SpaceX ebben is élmezőnyben található. A vállalat talán a legjobban pozícionált szervezet, ha a blokklánc technológia műholdak közötti alkalmazásáról beszélünk. A The Independent jelentése szerint a SpaceX 6370 aktív Starlink-műholddal rendelkezik, a vállalat pedig az aktív műholdak több mint 62%-át ellenőrzi.
Ilyen lehet az élet a Marson
Az első húsz év a Marson az emberek számára számos kihívással, technológiai fejlődéssel és felfedezéssel lesz tele. Az élet a Marson drámaian különbözne a Földön megszokottól, főként a szélsőséges marsi környezet miatt.
Az első öt év egyértelműen az alkalmazkodásról szólna. A sugárzás, az extrém, akár -60 fokos átlaghőmérséklet és a marsi porviharok mind megnehezíthetik a telepesek mindennapjait. Mivel a kommunikáció akár 20-40 perces késleltetéssel zajlik a Földhöz képest, tovább bonyolódik az együttműködés.
Az ezt követő 5-10 évben a kolóniának egyértelmű feladata az energiaforrások azonosítása, a mezőgazdasági termelés megkezdése és a nyersanyagkitermelés intenzitásának a növelése. Ekkor már jelentkezhetnek a pszichológiai hatások, amiket az elszigeteltség és a távoli, zárt környezet okoznak. A sugárzás állandó fenyegetést jelent, és a marsi gravitáció hosszú távú hatásai még nem teljesen ismertek.
Az emberek hosszú távon kénytelenek lesznek szoros közösségekben élni, hogy túléljenek és elérjék a közös célokat. Az oktatási és kulturális tevékenységek az első 15-20 évet követően értékelődhetnek fel, mivel egy sajátos, földitől eltérő kultúrát kell kiépíteniük a telepeseknek.