Elon Musk pereli Sam Altmant, mert az OpenAI nem az emberiség előmozdítását szolgálja
Elon Musk beperelte az OpenAI-t, valamint annak társalapítóit, Sam Altmant és Greg Brockmant és a kapcsolódó entitásokat. Azzal vádolja a ChatGPT készítőit, hogy megszegték eredeti szerződéses megállapodásaikat: nyereségre törekednek, és nem tartják be az alapító küldetést, amely szerint a nonprofit eredeti célja az emberiséget előmozdító mesterséges intelligencia kifejlesztése lenne.
Musk, az OpenAI társalapítója és korai támogatója azt állítja, hogy amikor 2015-ben Altman és Brockman meggyőzték őt arról, hogy segítsen a startup megalapításában és finanszírozásában, ígéretet tettek arra, hogy ez egy nonprofit szervezet lesz. Az alapítói megállapodás szerint az OpenAI-nak a nyilvánosság számára „szabadon hozzáférhetővé” kellett tennie technológiáját.
Musk keresetének tartalma
A San Franciscó-i bíróságon csütörtökön késő este benyújtott kereset szerint az OpenAI átállt egy nyereségorientált modellre, amely az AGI kutatásainak kereskedelmi hasznosítására összpontosít, miután partnerséget kötött a Microsofttal, amely körülbelül 13 milliárd dollárt fektetett be a startupba.
„A valóságban azonban az OpenAI, Inc. egy zárt forráskódú de facto leányvállalattá alakult át a világ legnagyobb technológiai vállalata, a Microsoft számára. Új igazgatósága alatt nem csak fejleszti, hanem valójában finomítja az AGI-t a Microsoft nyereségének maximalizálása érdekében ahelyett, hogy az emberiség javát szolgálná” – teszi hozzá a kereset. – „Ez az alapítói megállapodás súlyos megsértése.”
A jogi panasz szerint Musk 2016 és 2020 szeptembere között több mint 44 millió dollárt adományozott a nonprofit szervezetnek, és az első néhány évben ő volt az OpenAI legnagyobb támogatója. Később ugyan ajánlatot kapott a startup nyereségre orientált ágából való részesedésre, de elvi alapon visszautasította azt.
Altman korábban foglalkozott is Musk néhány aggodalmával, a Microsofttal való szoros kapcsolatot is beleértve: „Szeretem a fickót, de azt gondolom, teljesen téved ebben a dologban” – mondta Musk kritikájával kapcsolatbanl egy tavalyi konferencián. – „Bármit is mondjon, én büszke vagyok arra, amit csinálunk, és úgy gondolom, hogy pozitívan fogunk hozzájárulni a világhoz, és igyekszem mindenek felett maradni.”
A kereset a GPT-4-t is megemlíti, amelyről Musk állítja, hogy AGI-t (mesterséges általános intelligencia) alkot — egy olyan AI-t, amelynek intelligenciája legalábbis egyenrangú az emberivel, ha nem magasabb. Azt állítja, hogy az OpenAI és a Microsoft helytelenül licencelte a GPT-4-et annak ellenére, hogy egyetértett abban, hogy az OpenAI AGI képességei az emberiség javát szolgálják.
A keresettel Musk azt kívánja elérni, hogy az OpenAI ragaszkodjon eredeti küldetéséhez, és megakadályozza a nonprofit keretek között fejlesztett technológiáik monetizálását az OpenAI vezetői vagy partnerei, mint például a Microsoft javára.
A kereset azt is kéri a bíróságtól, hogy állapítsa meg, hogy az AI rendszerek, mint a GPT-4 és más fejlesztés alatt álló haladó modellek valójában a licencmegállapodásokon túlmutató mesterséges általános intelligenciát képeznek. Emellett Musk elszámolást és esetleges visszatérítést is kér azon adományokból, amelyeket a nyilvánosság szellemébne végzett kutatásokk finanszírozására szántak, amennyiben a bíróság úgy találja, hogy a nonprofit most már magánnyereség szerzése céljából működik.
„Mr. Altman olyan új igazgatótanácsot választott, amely nem rendelkezik hasonló technikai szakértelemmel vagy bármilyen jelentős háttérrel az AI irányításában, amelynek az előző igazgatótanács eredetileg a birtokában volt. Mr. D’Angelo, egy tech vezérigazgató és vállalkozó volt a előző igazgatótanács egyetlen tagja, aki Mr. Altman visszatérése után is maradt. Az új igazgatótanács tagjai inkább profitközpontú vállalkozásokban vagy politikában szerzett tapasztalatokkal rendelkeznek, mintsem AI etikában és irányításban” – teszi hozzá a kereset.