Elon Musk és a Neuralink második felhasználója már agyával videojátékozik
A Neuralink technológiai vállalatot 2016-ban alapították. A beültethető agy-gép interfészek fejlesztésében többek között Elon Musk is hatalmas szerepet játszik. Az agyi implantátumoknak köszönhetően a páciensek apró elektródákkal képesek kommunikálni elektromos eszközökkel, és például gondolataikkal irányítani egy számítógépet.
Az első hivatalos Neuralink-páciensről 2023 őszén számoltak be, most pedig megvan a második is. Alex a beültetést követően már megtanulta, hogyan irányítsa a videojátékokat elméjével, és arra is képes, hogy számítógépes tervezőszoftvereket is használjon.
A Neuralink technológiája
A Neuralink egy futurisztikus és innovatív vállalat, ami az emberi agy és a technológia közötti kapcsolat forradalmasítására törekszik. A kezdeti szakaszban lévő vállalat előtt számos technikai és etikai kihívás áll, ugyanakkor az agy és a gépek közötti kommunikáció hiánypótló területeken jelenhet meg hamarosan.
A technológia elsődleges célja a neurológiai rendellenességekkel küzdő emberek megsegítése, akik például bénulással vagy Alzheimer-kórral küszködnek. Hosszabb távon a Neuralink olyan technológiák kifejlesztésére is képes lehet, amelyek javíthatják az emberi kognitív képességeket, vagy akár létrehozhatnak az emberek és a mesterséges intelligencia közötti interfészeket.
Előrehaladott állapotban a második páciens
A Neuralink 2023 szeptemberében számolt be első hivatalos pácienséről. A kísérleti program neve „Prime Study” volt, és olyan pácienseket céloztak meg, akik valamilyen bénulással, mint például gerincvelői sérüléssel, élnek. A vállalat célja az volt, hogy a felhasználók számára elérhető legyen a digitális eszközök gondolati úton történő irányítása. Az agyba ültetett eszköz képes rögzíteni és közvetíteni az agy elektromos jeleit, amelyek értelmezhetők és parancsokká alakíthatók.
Az Elon Musk által kedden közzétett jelentés szerint a névtelen felhasználó, akit „Alexre” kereszteltek, augusztusban kapta meg a Neuralink chipet, miután májusban megkapta az FDA jóváhagyását. A vállalat jelentése szerint Alex a chip használatának első napján új rekordot állított fel az agy-gép interfész kurzorvezérlésben, és gond nélkül képes a CounterStrike 2 videojátékkal játszani.
Early progress with our second participanthttps://t.co/uiFVAUZzvK
— Neuralink (@neuralink) August 21, 2024
Alex, aki eddig szájjal működtethető joystick-kel játszott, most képes többek között a gondolatai segítségével teljes körű játékélményre, és elkezdte elsajátítani az Autodesk Fusion 360 nevű 3D tervezőszoftvert is.
Több tízezer Neuralink-felhasználó
2024 januárjában Noland Arbaugh, egy végtagok nélkül maradt felhasználó esetében tesztelték a Neuralinket. Bár néhány szál kicsúszott, a BCI (agy-számítógép interfész) javulást ért el a korábbiakhoz képest.
Elon Musk szerint néhány éven belül már több száz ember lesz képes a Neuralink használatára, a vállalat pedig öt éven belül tízezer felhasználóval rendelkezhet. Tíz éven belül az a célja az X-tulajdonosnak, hogy milliók számára nyújtson segítséget a Neurolink, ami rendkívül futurisztikusan hangzik egy átlagos, egészséges ember számára.
Bár maga a technológia megdöbbentő, ahhoz, hogy ide eljusson a vállalat, nem kevés áldozatot kellett meghozni. A Reuters jelentése szerint nagyjából 1500 kísérleti állat pusztult el a cég laboratóriumában. Májusban a Neuralink társalapítója, Benjamin Rapoport biztonsági aggályai miatt hagyta el a céget, mivel úgy gondolta, vannak ennél biztonságosabb módok az emberek agyának és a számítógépek összekapcsolására.
Rapoport szerint az orvostudomány és a technológiai világ fúziójához a biztonság a legfontosabb, és hiába szentelte egész szakmai életét a neurális interfészek adaptációjának, nem érzi elég biztonságosnak a Neuralink chipeket. Kérdés, hogy hosszú távon meddig juthat ez a fajta megoldás.