Elon Musk más cégeihez küldi a Tesla AI chipjeit, hogy ne a raktárban porosodjanak
Elon Musk nemrégiben beismerte, hogy az Nvidia eredetileg a Teslának szánt AI chipjeit más cégeihez, köztük legújabb startupjához, az xAI-hoz és közösségi médiavállalatához, az X-hez irányította át. Ezt a lépést azzal magyarázta, hogy a chipeket ezeknél a cégeknél jobban tudja hasznosítani.
Musk szerint a neurális hálózatok betanítására használt chipek más projektjeiben jobban kihasználhatók. Mint mondta: „A Teslának nem volt hová küldenie az Nvidia chipeket, hogy bekapcsolják őket, így csak egy raktárban álltak volna.”
Ez a lépés talán nem tűnik annyira vitathatónak egy elektromos járműveket gyártó vállalatnál, Musk viszont szemlátomást fokozatosan eltávolodik attól a céltól, hogy az éves autóeladásokat több mint tízszeresére növelje, az ígért 20 milliós határig. Ehelyett Musk inkább módszeresen újrapozicionálja a Teslát.
A jelek szerint az elektromos járművek gyártása mellett Musk az AI és a robotika területére is kiterjesztené a Tesla tevékenységét. Idén 10 milliárd dollárt ígértek a cég AI betanítási és következtetéses számítási kapacitásának megerősítésére. Áprilisban bejelentette, hogy az év végéig felgyorsítja a chipek beszerzését; a végső cél az, hogy az AI betanításához 85 000 darab Nvidia H100-as chip álljon rendelkezésre. Az első negyedév végén körülbelül 35 000 darabnál tartottak.
Az Elon Musk cégein belül egymásnak feszülő érdekek
A bejelentés időzítése nem feltétlenül szerencsés, mivel Musk éppen a rekordösszegű fizetési csomagjával kapcsolatos feszült szavazás eredményére vár, amelyet „az emberiség történetének legnagyobbjaként” becéznek. A Tesla részvényesei attól tarthatnak, hogy hátrányos helyzetbe kerülhetnek, ha Musk úgy ítéli meg, hogy a chipekre inkább az xAI-nál, a SpaceX-nél vagy az X-nél van szükség. Ráadásul az év elején még azzal fenyegetett, hogy kiviszi az AI fejlesztést a Teslából, ha a befektetők nem adnak neki elég részvényt ahhoz, hogy a részesedését 12%-ról 25%-ra emelje.
Ezek az aggodalmak tovább fokozódtak, miután az xAI startup a Teslától kezdett alkalmazottakat toborozni, akik állítólag amúgy is el akarták hagyni az újabban AI és robotikai profilt kialakító céget.
Kedden viszont Musk arról beszélt, hogy az EV gyártó texasi telephelyének új adatközponttal való bővítése már majdnem befejeződött. „Ez 50k H100-at fog tárolni az FSD betanításhoz” – mondta a vezérigazgató, az év hátralévő részében megvásárolandó chipekre utalva. – „Nem tudom eléggé hangsúlyozni, milyen nehéz 50k H100-at koherens rendszerként működtetni. A Föld egyetlen vállalata sem tudta ezt még elérni.”
Az nem világos, hogy miért akkor rendelte meg a Tesla a chipeket, amikor még nem volt működő adatközpont infrastruktúrája, amely használni tudta volna őket. De talán az egyik ok az lehet, hogy az Nvidia H100-as betanítási chipjei annyira keresettek, hogy valószínűleg nem engedhette meg magának, hogy lemondjon egy potenciális szállítmányról. Korábban ugyanis volt már rá példa, hogy nem kapott annyi Nvidia GPU klasztert, amennyire szüksége volt.
Az sem teljesen tiszta, hogy a chipek Teslától való elvonása ténylegesen ártott-e az autógyárnak bármilyen módon. A vállalat ugyanis azt állítja, hogy 1 milliárd dollárt fektetett be számítási kapacitásának (a tavalyi utolsó negyedévhez képest) több mint kétszeresére növelésére az első negyedévben.
Március végén pedig Musk arról posztolt, hogy ami az AI betanítási számításokat illeti, a Tesla már nincs korlátok közé szorulva, vagyis véget érhetett az az időszak, amikor nem volt elég chip az infrastruktúra kapacitásának kihasználásához. Lehetséges tehát, hogy a vállalatban nem esett kár. Sőt, Musk gazdasági érdekeltségeinek kiterjedt hálózatát tekintve logikusnak tűnik, hogy nem akar ártani egyetlen igazoltan nyereséges vállalkozásának sem.
Az erőforrások átcsoportosítása
Musk nem szégyenlősködik, amikor az erőforrások átcsoportosításáról van szó: úgy tologatja őket, ahogy jónak látja, és megerősítette, hogy 50, állítólagosan önkéntes Tesla mérnököt küldött a Twitter segítségére. Ez a Tesla AI chipjeinek átcsoportosításával együtt rávilágít, mekkora feszültséggel jár, amikor valaki egy nyilvánosan kereskedő vállalat irányítása mellett több magántulajdonban lévő vállalatot is kezel, különösen akkor, ha a különböző érdekeltségek ugyanazokért az erőforrásokért versenyeznek.
Az Elon Musk cégei közötti erőforrás-megosztás tehát továbbra is érzékeny téma marad, amely számos kérdést és aggályt vethet fel a vállalatok jövőbeni működését illetően.