Elon Musk állítólag majdnem kórházba került a COVID-oltás miatt
Elon Musk kedden elmondta, hogy több COVID-19 elleni védőoltást is kapott, hogy utazni tudjon a szigorú korlátozások idején, de a harmadik oltása után majdnem kórházba került.
Musk a megjegyzést egy X-bejegyzésben tette közzé, ami egy olyan beszélgetéslánc része volt, amelyet az Európai Unió tisztviselőinek figyelmeztetésére adott válaszként indított el. Az X-et ugyanis nemrégiben az úgynevezett dezinformációk és a félrevezető információk legfőbb terjesztőjének találták, amit Musk természetesen nem hagyott szó nélkül.
„De ez információkat hallottátok már?” – Musk szójátékát egy, a koronavírus elleni vakcinák hatékonyságáról szóló szalagcímeket tartalmazó videó kísérte. A videóban kigyűjtött szalagcímek a világjárvány korai szakaszában azzal a merész állítással kezdődtek, hogy a vakcinák „100 százalékos hatékonyságúak”, aztán a későbbiekben ez az arány folyamatosan csökkent.
„Az mRNS COVID-19 oltás 5 hónap után csak 47%-os hatékonyságot mutat?” – írja egy későbbi szalagcím, amelyet még negatívabb főcímek követnek, mint például „Svédország, és Dánia leállítja a Moderna oltásait a fiatalok számára”, és végül azok, amelyek kiemelik az oltóanyaggyártás jövedelmezőségét a további oltásokra felszólító, végtelennek tetsző felhívások közepette.
Nagy szívás volt
Elon Musk mémje a vakcina csökkenő hatékonyságról számos hozzászólást szült, köztük Ed Krassenstein politikai újságíróét, aki kifogásolta a bejegyzés üzenetét: „Úgy gondolom, hogy a hatékonyság arányának változása az új törzsek és a vakcina által nyújtott immunitás elmúlásának eredménye. Hülyeség volt azt állítani, hogy 100%-ban hatékony. Egyetlen vakcina sem 100%-osan megbízható.”
Musk erre azzal válaszolt, hogy nem ellenzi az oltásokat, viszont azt ellenzi, hogy az embereket az oltás beadására kényszerítsék.
„Leginkább az a felháborító követelés zavart, hogy az embereknek be *kell* adatniuk a vakcinát és a többi boostert is ahhoz, bármit is csinálni tudjanak. Ez nagy szívás volt”– írta. Hozzátette, hogy amíg az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem érvénytelenítette Joe Biden elnök végrehajtási rendeletét, amely oltási vagy tesztelési kötelezettséget írt elő a nagyvállalatok számára, cége, a SpaceX „és sok más vállalat kénytelen lett volna kirúgni bárkit, aki nem volt hajlandó beoltatni magát”.
My concern was more the outrageous demand that people *must* take the vaccine and multiple boosters to do anything at all. That was messed up.
Until the Supreme Court invalidated Biden’s exec order, SpaceX and many other companies would have been forced to fire anyone who…
— Elon Musk (@elonmusk) September 26, 2023
„Mi nem tettük volna meg. Inkább mennék börtönbe, minthogy jó embereket rúgjak ki csak azért, mert nem akarják beoltatni magukat” – folytatta Musk. Ezután azt is elmondta, hogy elkapta a koronavírust, és enyhe, megfázásos tüneteket tapasztalt, bár többször is beoltatta magát utazásaihoz.
„A harmadik oltás majdnem kórházba juttatott” – fűzte hozzá, majd megkérdezte: „Hány embernek vannak olyan tünetei, amelyek valójában a vakcinától vagy a koronavírus kezelésétől származnak, nem pedig magától a Covidtól?”
Egyre több adat utal ugyanis arra, hogy a koronavírus elleni védőoltások mellékhatásai súlyosabbak, mint azt korábban állították. Musk azzal indokolta megjegyzéseit, hogy elvből nem ellenzi az oltásokat: „Nem arról van szó, hogy nem hiszek az oltásokban – én hiszek. A gyógymód azonban nem lehet potenciálisan rosszabb, mint a betegség”.
Megfigyelés alatt
Keddi sajtótájékoztatóján Vera Jourova, az Európai Bizottság (EB) alelnöke és az EU dezinformációért felelős főbiztosa azt mondta, hogy „az X az a platform, ahol a legnagyobb a dezinformációt tartalmazó vagy félrevezető posztok aránya”.
Az olyan versenytársakkal ellentétben, mint a Facebook és a Google, Elon Musk platformja, az X nem volt hajlandó részt venni az Európai Unió (EU) önkéntes dezinformációellenes erőfeszítéseiben, az úgynevezett 2022-es Dezinformációs Gyakorlati Kódexben.
Bár a kódex állítólag nem kötelező érvényű, a résztvevő vállalatok számára megkönnyítheti az EU digitális szolgáltatásokról szóló törvényében megfogalmazott követelményeknek való megfelelést. A törvény augusztus végén lépett hatályba, és kötelező érvényű az EU-ban több mint 45 millió felhasználóval rendelkező legnagyobb technológiai platformok számára, beleértve az X-et is.
„Musk tudja, hogy nem ússza meg, ha nem tartja be a gyakorlati kódexet, mert most már teljes mértékben érvényre juttatjuk a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt” – mondja Jourova. „Tehát azt üzenem a Twitternek, hogy be kell tartania a kötelező érvényű törvényt, és hogy figyelni fogjuk, mit csinál.”
Az új szabályok hatálya alá tartozó 19 platform a következő: Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Bing, Booking.com, Facebook, Instagram, Google Maps, Google Play, Google Search, Google Shopping, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, X, Wikipedia, YouTube és Zalando.