Ezen a ponton már elkerülhetetlen a Solana ETF, de mi lehet a következő kripto-ETF?

A VanEck szerint most már biztosan érkezhet a Solana ETF is a piacra.

Egy lépéssel közelebb a Solana ETF indulásához

A VanEck, a világ egyik legnagyobb alapkezelőjének digitális eszközkutatási részlegének vezetője, Matthew Sigel egy közelmúltbeli interjú során kijelentette, hogy most már elkerülhetetlen egy Solana ETF jóváhagyása az Egyesült Államokban.

Június végén VanEck egyike volt azoknak az ETF-menedzsereknek, akik hivatalos kérelmet nyújtottak be az Egyesült Államok értékpapír piaci felügyeletéhez, a SEC-hez, hogy ETF-et adjanak ki, ami a spot Solana árfolyamokat követné az amerikai tőzsdéken.

VanEck: az ETF brazíliai precedense kitaposta az utat

Sigel érvelése abból indul ki, ami nemrég Brazíliában történt.

Valójában néhány nappal ezelőtt a SEC brazil megfelelője, a CVM jóváhagyta az azonnali Solana ETF-ek kereskedését a brazil tőzsdéken. Történt ez azután, hogy korábban már jóváhagyta a Bitcoin és az Ethereum tőzsdén kereskedett alapjait is.

Sigel Brazíliát a digitális eszközök hosszú távú úttörőjeként határozta meg. Olyannyira, hogy például évekkel korábban jóváhagytak egy Bitcoin spot ETF-et is az országban.

Ez a jóváhagyás a VanEck digitális eszközkutatási vezetője szerint azt jelezi, hogy az amerikai partnernek is lassan készen kell állniuk erre az eseményre.

Szavaiból azonban az is kirajzolódik, hogy az Egyesült Államok szabályozói részről még kivár. Mindenképpen politikai beavatkozásra lenne szükség ahhoz, hogy az USA-ban is végleges jóváhagyást kapjanak ezek a termékek. A novemberi elnökválasztással megérkezhet ez a fordulópont Sigel szerint.

A SOL ára nem reagált különösebben a hírre

Érdemes megemlíteni, hogy a SOL ára SOL Price SOL Price nem reagált erre a fejleményre.

A Solana natív kriptovalutája, a SOL ugyan 2%-ot erősödött az elmúlt 24 órában, de ez a Bitcoin árfolyamának növekedésével összhangban történt. Emellett lényegesen kevesebbet erősödött, mint mondjuk a BNB és az ETH ETH Price ETH Price .

A 2024-es évet tekintve eddig +44%-on áll a SOL, szemben a BTC +40%-ával és a BNB-é +66%-ával. Az Ethereum gyengébben teljesített, mindössze +16%-ot tudott felmutatni.

Az tény, hogy a Solana ebből a szempontból különösen sokat nőtt tavaly, idén pedig a márciusi csúcs után egy kicsit visszahúzódott. A SOL árfolyama a medvepiac mélypontján 2022 decemberben érte el a saját minimumát is, amikor 10 dollár alá esett az ára. 2023 szeptemberében az ár 19 dollárra nőtt, ezzel a +100%-kal sikerült visszaszereznie annak egy részét, amit az FTX előző év novemberi összeomlásával veszített.

Októbertől azonban brutális rali indult el, amely az év vége előtt 120 dollár fölé, majd 2024-ben már majdnem 200 dollár fölé juttatta a Solana árfolyamát.

A márciusi csúcs után egy hosszabb átmeneti időszak kezdődött, amely jelenleg is tart. Az utóbbi hónapokban az árfolyam nem tett mást, mint a 130$ és 180$ közötti tartományban ingadozott, ritka és rövid időszakokkal a tartomány felett és alatt.

A következő kripto-ETF

A Bitcoin és az Ethereum ETF-ek amerikai tőzsdén landolása után elméletileg a Solana ETF jóváhagyása lehet a következő mérföldkő.

A stabilcoin ETF-eknek nem sok értelme lenne és meglehetősen valószínűtlennek tűnik, hogy a SEC rövidesen jóváhagyna egy BNB ETF-eket. Tekintettel a Binance és az amerikai hatóságok között fennálló problémákra. Előbb-utóbb lehet, hogy jóváhagyják őket, de ez feltehetően még nem most érkezett el.

A következőnek a sorban érkezhet azonban például egy XRP ETF. Tekintettel arra, hogy két bíróság is úgy döntött, hogy az nem tekinthető értékpapírnak a XRP, és a Ripple jogi kérdései lezárultak most.

A mai napig azonban úgy tűnik, hogy egyetlen ETF-menedzser sem nyújtott be kérelmet a SEC-hez, hogy XRP ETF-et adjon ki.

Tekintettel a jogi problémákra, amelyekkel a Telegram az évek során a SEC-vel folytat a kriptoprojektjével kapcsolatban, egyelőre nem tűnik valószínűnek egy TON ETF sem a közeljövőben. Másrészt úgy tűnik, hogy az USA-ban jelenleg nincs érdeklődés a Dogecoin, Cardano, Tron és Avalanche ETF-ek iránt sem.

A kripto-ETF jóváhagyásával kapcsolatos probléma

A kripto-ETF hagyományos piacokon való bevezetésének fő akadálya a költségek.

A Bitcoin ETF esetében a költségeket széles körben fedezték a bevételek. Olyannyira, hogy a menedzserek már a származékos terméket készítik elő.

Már az Ethereummal kapcsolatban még nem világos, hogy pontosan mennyi érdeklődés lesz hosszútávon a termék iránt, de úgy tűnik, hogy már most is vannak nyereségek, bár alacsonyabbak, mint a Bitcoin esetében.

Az mindenesetre tény, hogy az ETF kibocsátási és kezelési költségei általában mindig azonosak, függetlenül a termék sikerétől. Ezért ha egy ETF egyszer piacra került, és nem termel elegendő bevételt a kezelője számára, fennáll a veszteség kockázata.

Mindez nagymértékben elveti az alacsony siker lehetőségű új kripto-ETF-ek kibocsátásának lehetőségét. Különösen az USA-ban, ahol a kibocsátási és kezelési költségek különösen magasnak.

Ezért nem meglepő, hogy a Bitcoin és az Ethereum után egyelőre csak a Solana alapú ETF érkezhet következőnek.

A kereskedési mennyiségek azt mutatják, hogy a valódi kriptovaluták között a Bitcoin megkérdőjelezhetetlenül dominál. Így a stabilcoinokat leszámítva, az Ethereum a következő a sorban. Az összes többi kriptovaluta kereskedési volumene még mindig nagyon alacsony, csak a Solana rendelkezik valamivel többel, mint a többi.

Jelenleg valószínűtlennek tűnik, hogy bárki más kripto-ETF-ek kibocsátását kérje az Egyesült Államokban, mielőtt megnézné, hogy a Solanán lévők valóban sikeresnek bizonyulnak-e.