Egy közösségi oldal, ahol már vannak törölhetetlen posztok

A közösségi platformok cenzúrája

Ha van napjainkban igazán feszültséget keltő téma a közösségi média platformokkal kapcsolatban, akkor az a cenzúra és hogy nincsenek törölhetetlen posztok. Nemrégiben volt például hatalmas botrány abból, hogy a Twitter blokkolta a megosztását egy, a demokrata elnökjelöltről szóló New York Times írásnak. Bár utána a Twitter nem győzőtt elnézéseket kérni és algoritmusokra hivatkozott, még maga Donald Trump is kirohant a techcégek ellen. A Facebook cenzúráját pedig mi magunk is saját bőrünkön érezhetjük, hiszen a Bitcoinbázis Facebook-oldalát 3 hónapja tiltotta le a portál, mindenféle indoklás nélkül. És ugyebár a Facebooknál csak látszólag van ügyfélszolgálat, alapvetően nem igazán foglalkoznak az ilyen észrevételekkel.

Végleges publikációs funkcióval rukkolt elő az egyik alternatív közösségi oldal

Nem csoda tehát, hogy nagyon nagy az igény az olyan platformokra, ahol tényleg szabadon lehet posztolni, véleményt megosztani. Az alternatív közösségi médiaportálnak számító Minds egy új fejlesztéssel most már lehetővé teszi ezt. A fejlesztés lényege, hogy a felhasználók véglegesen tudják menteni tartalmaikat az Arweave platformon. Ezzel pedig elérték azt, hogy többé senki nem törölheti a publikált anyagokat.

A Minds vezérigazgatója, Bill Ottman arról beszélt egy rövid interjúban, hogy a felhasználók számára ez egy lehetőség lesz, tehát választhatják a „normál” posztolási módot is. Ha viszont véglegesen tesznek közzé valamit, az adott tartalom addig ott fog maradni, amíg az Arweave létezik. Ezzel pedig mérföldkőhöz érkezett a cég, hiszen ez az első olyan alkalom, hogy integrálták a blokklánc-technológiát a céges infrastruktúrába.

Végre talán nem a „hazugság lesz az új igazság”

Eddig ugyanis a Minds normál webszervereket használt csak. Ottman egy George Orwell idézettel ünnepelte meg a  törölhetetlen posztok funkciójának bejelentését: „A múlt törlésre került, a törlést elfelejtették, a hazugság lett az új igazság”. Ezt a lehetőséget a blokklánc-technológiákban nagyon sok helyen lehet felhasználni, például így működnek az okosszerződések is és több teszt van folyamatban más alkalmazási módokra vonatkozóan. De már régóta vizsgálják annak lehetőségét, hogy miként lehetne használni a közösségi médiában is a cenzúra ellen.

Cenzúrázva

Forrás: radware.com

A Minds azonban a totális szabadságban gondolkodik, tehát megadja a felhasználónak a lehetőséget, hogy eldöntse mit szeretne. Természetesen ez a hír messzebb mutat ennél, hiszen jogi szabályozások is előírhatják a törlési lehetőséget, ha a felhasználó nyom nélkül akarna eltűnni a közösségi világból. Továbbá mi van a másokat súlyosan sértő, durva tartalmakkal? Hiszen miközben azzal támadják a Facebookot, hogy túl sokat cenzúráz, a másik oldal azzal támadja, hogy nem eleget. És ugyanez vonatkozik a többi közösségi platformra is. Úgyhogy a törölhetetlen posztok kérdése további aggályokat is fel fog vetni, ebben legyünk biztosak.

Meg kell jegyeznünk

Viszont azért a Minds közleményének végén is kiderült, hogy ez sem teljesen tökéletes szabadság, hiszen még a módosíthatlan „főkönyv” esetén is van mechanizmus a tartalmak kontrollálására. Az Arweave esetén is van bizonyos fokú moderációra lehetőség, továbbá az információt el is lehet rejteni a felhasználók elől a felületen, törlés nélkül is. Ettől függetlenül biztosan ez a jövő technológiai iránya, mert a cenzúrának mennie kell, ehhez kétség sem fér.