Elítélték a kanadai kormány kamionosok elleni fellépését

Egy szövetségi bíró szerint ésszerűtlen és alkotmányellenes volt a kanadai tüntetésekhez kapcsolódó kriptovaluta adományok zárolása. Nem volt olyan nemzeti vészhelyzet, amely indokolta volna a vésztörvény alkalmazását, állapította meg.

A kanadai kormány szükségállapotra hivatkozva 2022 februárjában befagyasztotta a koronavírus okozta korlátozások ellen tiltakozó kamionosok bankszámláit. A hír az egész világot bejárta, Justin Trudeau kormánya ugyanis többek között felhatalmazást kapott arra is, hogy minden tiltakozónak szánt adományt, beleértve a kriptovalutákat is lefoglalják.

A Szabadságkonvojban tüntetők teherautókkal torlaszolták el a főváros utcáit, mely a szövetségi kormány azon előírása ellen indult, hogy a határon átnyúló tehergépkocsi-vezetőknek be kellett oltaniuk magukat. Akkoriban a kormány azt állította, hogy kénytelen a vészhelyzeti törvényhez nyúlni, mivel a tüntetések „illegális megszállást” jelentettek. Richard Mosley szövetségi bíró szerint azonban a kormány „nem hivatkozhat a vészhelyzeti törvényre azért, mert az kényelmes vagy mert esetleg jobban működik, mint a rendelkezésre álló eszközök”. Érvelése szerint ez csak végső eszköz lehet.

Chrystia Freeland pénzügyminiszter elmondása szerint a kormány fellebbezni fog a döntés ellen.

A kriptopénzek jelentős szerepet játszottak a kamionosok tiltakozásainak finanszírozásában. A becslések szerint több millió dollárt kaptak a tüntetők. Miután februárban a GoFundMe befagyasztotta az összegyűjtött több mint 9 millió dollárnyi adományt, a kamionsok pártfogói a Tallycoin bitcoin blokkláncra épülő crowdfunding platformra települtek át. A HonkHonk Hodl csoport itt több mint 22 bitcoint gyűjtott össze. A GiveSendGo keresztény platform is népszerű lett, ahol több mint 8 millió dollárral segítették a tüntetők munkáját.

Akkoriban a kriptovaluta iparág vezetői, köztük a Kraken alapítója, Jesse Powell is elítélte a digitális eszközök befagyasztását.

Kapcsolódó cikkeink: