Elindult Kína 10 ezer méter mélységű tesztfúrása
Kínai tudósok kedden kezdték meg a földkérget karcoló 10 000 méteres tesztfúrás földmunkálatait. Ez lesz az ország eddigi legmélyebb fúrása, állítja a Hszinhua állami hírügynökség.
Az akna több mint 10 kőzetrétegen keresztül hatol le egészen a földkéreg krétakori rétegéig, amely mintegy 145 millió éves múltra tekint vissza. A 457 napos projektet irányító kínai Nemzeti Kőolajipar Vállalat célja a fúrassál, hogy adatokhoz jusson a Föld belső szerkezetéről, illetve hogy új olajfúrási technológiákat teszteljen.
A rekord mélységű fúrás segítségével új ásványkincseket azonosíthatnak be, illetve földrengések és vulkánkitörések környezeti kockázatait vizsgálhatják.
„A mélyfúrási projekt építési nehézsége egy olyan nagy teherautóhoz hasonlítható, amely két vékony acélkábelen kell végigmenjen” – mondta a Hszinhuának adott nyilatkozatában Sun Jinsheng, a Kínai Mérnöki Akadémia tudósa.
Hszi Csin-ping kínai elnök 2021-ben a nemzet vezető tudósaihoz intézett beszédében nagyobb erőfeszítésre szólított fel őket a föld mélységi kutatása terén.
A mélyfúrás rekordere a Szovjetunió a Kola-félszigeten található szupermélyfúrólyuk, amely 12 262 méter mélységű, és amelyet 1989-ben, 20 évnyi fúrás után hagytak abba a Szovjetunió zavaros utolsó éveiben.
Összehasonlításképpen: a földkéreg átlagosan 30 km vastag.