Trump döntése elbizonytalanította a korábban központi banki digitális valutákat tervező bankokat
![Trump döntése elbizonytalanította a korábban központi banki digitális valutákat tervező bankokat, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2023/02/CBDC-bank.jpeg)
Az ezen a területen korábban nagyon aktív állami központi bankok közel egyharmada szabályozási aggályok és a változó gazdasági feltételek miatt szünetelteti vagy halasztja a központi banki digitális valutára (CBDC) vonatkozó terveit. A Hivatalos Monetáris és Pénzügyi Intézmények Fóruma (OMFIF) nevű szervezet és a Giesecke+Devrient Currency Technology nevű biztonságtechnológiai cég tette közzé február 11-én a témában végzett felmérése eredményeit. A 34 központi bankot érintő felmérés szerint azok, akik tervezik a CBDC bevezetését, továbbra is folytatják a a tervük megvalósítását. Míg mintegy 31%-uk elhalasztotta a bevezetést.
A szüneteltetés, halasztás fő okai között szerepelnek a szabályozási és irányítási keretekkel kapcsolatos aggályok. Valamint az előre nem látható gazdasági kihívások, amelyek elsőbbséget élveznek a CBDC-vel szemben. Ráadásul pedig ahogy a felmérés is megemlíti, a jogszabályi környezetet leginkább a politikai akarat befolyásolja, nem a központi bank. Kimondva-kimondatlanul azért mindenki most Donald Trumpot figyeli, aki január 23-án írta alá egy meghatározó végrehajtási rendeletet. Ez hivatalosan megtiltja a CBDC létrehozását, kibocsátását, forgalomba hozatalát és használatát az országban. A kriptoközösség javarészt pozitívan fogadta a tilalmat, az iparági vezetők aggodalmukat fejezték ki a CBDC-fejlesztést vizsgáló más országokra gyakorolt hatása miatt.
Lesz CBDC, de a kérdés, hogy mikor és hol
És ez még csak egy tényező, ott vannak az egyéb gazdasági kihívások és technológiai problémák. Az egyik válaszadó például az infláció megugrását és az adósságválságot említette, ami komolyabb kérdés most, mint a CBDC. Az OMFIF szerint a technikai kihívások már nem jelentenek komoly akadályt a központi bankok túlnyomó többsége számára, ezt csak néhányan hozták fel. A korábbi felmérésekben azért többféle technikai akadályt is megemlítettek a CBDC bevezetésének akadályaként. Mint az offline fizetések, az adatvédelem és a meglévő fizetési rendszerekkel való interoperabilitás. Az egyik bank a késedelem okaként a felhasználói adatvédelemmel kapcsolatos technikai kihívásokat említette még.
A felmérés azt is megállapította, hogy a válaszadó központi bankok aránya, amelyek inkább akarnak CBDC-t kibocsátani, 18%-ra csökkent, szemben a 2022-es 38%-kal. Azoknak a bankoknak az aránya, amelyek inkább nem akarnak CBDC-vel bajlódni, 15%-kal nőtt a 2022-es 0%-hoz képest. Összességében azonban a megkérdezett központi bankok többsége CBDC kibocsátására készül valamikor. Leginkább a következő 10 évet jelölték meg belátható időtávnak erre.
Azt döntse el mindenki maga, hogy a CBDC fizetési hatékonyság javításában és a pénzügyi integráció növelésében betöltött szerepe elégséges ár-e azért, amiért cserébe még totálisabb központi kontrollt tesz lehetővé.