Elfogadták a globális kriptobankolási törvényeket – íme a tudnivalók
A globális kriptobankolási jogszabályok mind ez idáig eltérőek voltak világszerte, azonban a BCBS nemrégiben jóváhagyott egy egységesített törvénycsomagot. A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság döntése alapján a szóban forgó rendeletek 2025. január 1-jén lépnek majd érvénybe.
A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság, amely az elsődleges globális normaalkotó szerv a hitelintézetek számára, múlt pénteken hivatalos közleményt jelentetett meg az üggyel kapcsolatban. Az okirat szerint a bankok tulajdonában álló kriptoeszközök mértéke nem haladhatja meg a 2%-ot. Sőt, az értéknek inkább 1% alatt kell lennie. Ezalatt olyan eszközökre kell gondolni, mint például az NFT-k, a stabilcoinok vagy a fedezet nelküli kriptovaluták.
Ugyanakkor, a kritériumoknak megfelelő kriptók az egyes pénzintézetek tőkekövetelményének részét képezik majd, mivel a Bizottság szerint komoly kockázatokat rejtenek magukban.
Korábban egy nyolctagú pénzügyi lobbicsoport hívta fel a Bizottság figyelmét arra, hogy az 1%-os limit túl szigorú lenne a bankokra nézve s egyeztek ki a 2%-ban. Hiszen a szigorú globális kriptobankolási törvények több kárt okozhatnak mint hasznot a technológiai fejlődés vonatkozásában.
„A GHOSH (Group of Central Bank Governors and Heads of Supervision) döntéshozatala fontos mérföldkő a globális szabályozás megerősítése szempontjából. Ezáltal csökkenthetőek a kriptoeszközökben rejlő kockázatok a bankok számára”, nyilatkozta Tiff Macklem, a GHOSH elnöke.
A Bizottság által megszabott feltételek kötelezővé teszik, hogy minden kriptoeszköz átessen bizonyos kockázati vizsgálatokon. Így szeretnék elkerülni az esetleges fizetésképtelenséget és komplikációkat.
A szabályozó szervek mindent megtesznek annak okán, hogy hatást tudjanak gyakorolni az utóbbi időben meglehetősen volatilis kriptoszektorra.
Ennek ellenére, az egyes államigazgatásokon múlik, hogy milyen formában építik be a Bizottság javaslatait saját pénzügyi rendszerükbe.