Elektromos kötszerek, melyekkel gyorsabban gyógyulhatunk

Az Észak-Karolinai Állami Egyetem és a Columbia Egyetem kutatói olyan olcsó, vízzel működő kötést fejlesztettek ki, amely elektromos mező segítségével gyorsítja a krónikus sebek gyógyulását. Ez az innovatív kötszer, amelyet cukorbeteg egereken teszteltek, a hagyományos kötésekhez képest 30%-kal gyorsabb gyógyulást mutatott. A kutatók a Science Advances című szaklapban tették közzé az eredményeiket.

„A célunk egy sokkal olcsóbb technológia kifejlesztése volt, amely felgyorsítja a krónikus sebek gyógyulását” – mondta egy nemrégiben kiadott közleményben Amay Bandodkar, a munka társszerzője, az Észak-Karolinai Állami Egyetem elektromos és számítástechnikai mérnöki tanszékének adjunktusa. „Arról is meg akartunk győződni, hogy a technológia elég egyszerű ahhoz, hogy az emberek otthon is használhassák. Ez tehát nem egy olyan eljárás, amelyhez a betegek csak klinikai környezetben juthatnak hozzá.”

A krónikus sebekkel járó veszélyek sürgették a kutatást

Az újonnan kifejlesztett kötések különösen hasznosak lehetnek azon egyének számára, akik krónikus vagy más, olyan sebek miatt szenvednek, amelyek a vérzés után nem múlnak el, vagy nehezen zárulnak. Ezek a problémák az amerikai lakosság mintegy 2,5%-át érintik, és gyakran összefüggésbe hozhatók a cukorbetegséggel és az elhízással. A krónikus sebek fogékonyabbá tehetik az egyént más betegségekre, és növelhetik az amputáció vagy akár a halál kockázatát. Mivel az Egyesült Államok lakosságának mintegy 11,6%-a cukorbeteg, a szakértők aggódnak amiatt, hogy növekedhet a krónikus sebek aránya, különösen azért, mert a probléma kezelése sokba kerül.

„A diabéteszes lábfekély olyan súlyos probléma, amely az alsó végtagok amputációjához vezethet” – magyarázta egy nemrégiben kiadott közleményben Aristidis Veves, a tanulmány társszerzője, a Beth Israel Deaconess Center sebészprofesszora. „Sürgősen szükség van új terápiás megközelítésekre, mivel az utolsó, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal által jóváhagyott terápiát több mint 25 évvel ezelőtt fejlesztették ki. Csapatom nagyon szerencsés, hogy részt vehet ebben az innovatív és hatékony új technikákat vizsgáló projektben. Ezek az új technikák forradalmasíthatják a diabéteszes lábfekély kezelését”.

Forradalmi újítás – elektromos sebtapasz

Az újonnan kifejlesztett, vízzel működő, elektronikamentes kötszer azonban egyszerűségével és megfizethetőségével hatalmas pozitív változást jelenthet a sebellátás terén.

A készüléket egyszerű otthoni használatra tervezték. Egyik oldalán elektródákkal, a másik oldalán pedig egy biokompatibilis akkumulátorral rendelkezik. Egy egyszerű vízcsepp táplálja a kis, biokompatibilis akkumulátort. Aktiválás után, amint az elektródák érintkeznek a sebbel, a kötés elektromos mezőt hoz létre, ami elősegíti a gyorsabb sebzáródást, az érképződést és a gyulladás csökkenését.

„Köztudott, hogy az elektromos mezők felgyorsítják a krónikus sebek gyógyulását” – mondta egy nyilatkozatban Rajaram Kaveti, a tanulmány első szerzője, az NC State posztdoktori kutatója.

A kötést úgy tervezték, hogy az elektródák rugalmasak legyenek, lehetővé téve, hogy a kötés különböző felületek köré tekeredjen, megkönnyítve ezzel a különböző sebekre való felhelyezést. „Ez az alkalmazkodóképesség alapvető fontosságú, mert azt akarjuk, hogy az elektromos mező a seb perifériájáról a seb közepe felé irányuljon” – mondja Kaveti. „Az elektromos mező hatékony fókuszálása érdekében azt szeretnénk, ha az elektródák mind a seb perifériáján, mind a seb közepén érintkeznének a pácienssel. És mivel ezek a sebek aszimmetrikusak és mélyek lehetnek, olyan elektródákra van szükség, amelyek a legkülönbözőbb felületi jellemzőkhöz alkalmazkodnak.”

Kezdeti sikerek

A kutatók cukorbeteg egereken tesztelték az új készüléket, és megállapították, hogy az elektromos mező elősegíti az új erek képződését, ami segíti a sebgyógyulást. Megállapították, hogy a készülékkel kezelt egerek 30%-kal gyorsabban gyógyultak, mint a kötés nélküli egerek.

A kötés rugalmassága és a sebgyógyulás fokozása miatt a kutatók úgy vélik, hogy a betegek minimalizálhatják az egyéb invazív kezeléseket, és előrehaladhatnak a gyógyulásban.

„Ez a projekt egy nagyobb DARPA-projekt része, amelynek célja a sebgyógyulás felgyorsítása személyre szabott sebkötszerekkel” –nyilatkozta Sam Sia, a munka társszerzője és a Columbia Egyetem orvosbiológiai mérnöki professzora. „A közös projekt azt mutatja, hogy az elektromos kötések, amelyek egyszerűen víz hozzáadásával képesek elektromos stimulációt biztosítani, gyorsabban gyógyították a sebeket, mint a terjedelmesebb és drágább sebkezelés.”