Dollármilliárdos lehetett volna, de eladta bitcoinját – Malmi mégsem bánta meg
A 2020-as évben a bitcoin megint a legfelkapottabb témák egyike lett. Az újabb rekordárak elérése, a befektetők áramlása a kriptovilágba mind-mind felhívta a figyelmet arra, hogy milyen előnyökkel is rendelkezik a bitcoin a pénzügyi világ, a globális fizetések és a befektetések területén. A bitcoin azonban sohasem erről szólt – legalábbis nem csak erről. Erre emlékeztetett most minket Martti Malmi, aki már 2009 óta követte végig a kriptopénz alakulását.
Malmi az elsők között kezdett bitcoint bányászni
A finn Malmi nagyjából a bitcoin születésének pillanatától kezdve részese volt a kriptopénz alakulásának. Ő volt az egyik legelső ember, aki bitcoint bányászott, és ő volt az egyik utolsó, aki még magával Satoshi Nakamotóval is emailezett. Sőt, ő volt az, akit Satoshi megkért arra, hogy vegye át a bitcoin.org domain kezelését.
Logikusan gondolhatjuk tehát, hogy az, aki már az első napoktól kezdve bitcoint bányászott, mára dollármilliárdossá vált. A matek is kijönne: Malmi elmondása szerint csak 2009 és 2010 között 55 ezer BTC-t bányászott. Ez jelenlegi árfolyamon 1,3 milliárd dollárt érne.
Malmi azonban nem milliárdos: bitcoinjainak nagy részét ugyanis eladta még 2012 előtt.
I'd be a *billionaire* now if I hadn't sold the 55,000 bitcoins I mined on my laptop in 2009-2010 way too early (mostly before 2012). That is regretful, but then again, with the early bitcoiners we set in motion something greater than personal gain.
— Martti Malmi (@marttimalmi) December 18, 2020
Mielőtt azonban sajnálni kezdenénk, olvassuk el Malmi bejegyzéseit, amit Twitteren osztott meg. Ebből ugyanis nem csak sokat tanulhatunk, de egy valamit egyértelműen láthatunk is: Malmi nem bánta meg akkori döntéseit.
Ennek két fő oka van. Az egyik, hogy azok nélkül az emberek nélkül, akik 2009-ben hittek a bitcoinban (köztük Malmi) soha nem jöhetett volna létre az, amit mi ma megtapasztalhatunk. Soha nem jöhetett volna létre a számtalan kriptopénz, ami a bitcoint követte, és a bitcoin soha nem érhette volna el a mai, akkor még szinte elképzelhetetlennek tartott magasságokat.
A másik ok, amiért Malmi nem bánja, hogy akkor a bitcoinjai eladása mellett döntött, az az, hogy így sem veszített semmit – sőt, szépen profitált is a kriptóból. 2011-ben adott el egy jelentősebb összeget, amikor a bitcoin „magasan”, 15-30 dolláros árfolyam körül mozgott, melyből megvette első lakását Helsinkiben. Ahogy írja Twitteren is:
„Hozzá kell tennem, hogy ez egyáltalán nem volt olyan kemény, mint aminek elsőre hangozhat,” írja , arra utalva, hogy ma 55 ezer bitcoinja lehetne. „Ez nem olyan, mintha lett volna 1 milliárd dollárom és egy este alatt elveszítettem volna azt. A bitcoin sikere mellett, amiatt is nagyon boldog voltam, hogy 22 évesen meg tudtam venni a saját lakásomat.”
I have to add, this hasn't been as rough as it might first sound. It's not like I ever had $1B and lost it overnight. Besides Bitcoin's success, I was pretty darn happy about getting my own apartment at age 22.
— Martti Malmi (@marttimalmi) December 19, 2020
Az igazi cél sosem a befektetés volt
A bitcoin célja ugyanis pontosan ez: hogy a mi kezünkbe helyezi az irányítást a pénzünk felett. Ha mi birtokoljuk a privát kulcsainkat, akkor egyedül mi rendelkezhetünk ezzel – és ezt a szabadságot semmilyen más eszköz sem tudja biztosítani a számunkra. A bitcoin jó az infláció ellen, izgalmas befektetés, mindenki számára elérhető, és decentralizált, de az igazi ereje abból származik, hogy tényleg csak mi rendelkezhetünk vele – nem egy bank és nem egy állam.
Malmi emellett még három tanulságot is levont az élményeiből, melyeket szintén jó, ha mindnyájan észben tartunk a mostani bitcoin őrület közepette.
Egy: A pénz számít: mindig jobb, ha több van belőle.
Kettő: Ennek ellenére nem kell gazdagnak lenned ahhoz, hogy tökéletesen jó életet élhess.
Három: Nem élsz örökké. Az fog értelmet hozni az életedbe, ha valami olyannal foglalkozol, ami nagyobb, mint te magad vagy.