Az EKB tervei szerint 2025-ben a digitális euró teljességgel átveszi a bankjegyek szerepét

Az Európai Központi Bank (EKB) a digitális euró 2025-ig történő bevezetését tervezi, amelynek célja az euróövezetben forgalomban lévő bankjegyek egy részének felváltása.
A szóban forgó jegybanki digitális valuta debütálása 256 milliárd eurónyi bankjegyre lenne hatással, ezzel befolyásolva az euró eszközszerkezetét és ellensúlyozva a digitális eszközök térhódítását.
Az EKB még idén le akarja nyomni a torkunkon a digitális eurót
Az Európai Központi Bank szorgalmasan tanulmányozza a digitális euróban rejlő lehetőségeket az európai pénzhasználat átalakítására vonatkozóan. Christine Lagarde, az EKB elnöke, 2025 októberére véghez akarja vinni az átállást. Véleménye szerint a digitális euró fontos szerepet fog játszani a stabilcoinok és más „bank nélküli megoldások” korlátozásában.
A pénzügyi szervezet kezdeményezései az euróövezet monetáris autonómiájának fenntartását célozzák, szemben az euróövezeten kívüli stabilérmék térnyerésével. Az EKB becslése szerint minden egyes 10 eurónyi kibocsátott digitális euró 5 eurónyi bankjegyet válthat ki, ami hatást gyakorolhat a hagyományos pénzügyi struktúrákra is.
A piaci szereplők és az elemzők árgus szemekkel figyelik az EKB digitális euróval kapcsolatos projektjét. Chiara Pronzini, az Igazgatóság tagja kiemelte, hogy a valuta képes lesz a „bank nélküli” megoldások visszaszorítására, ezáltal megvalósulhat a kellő monetáris ellenőrzés. Emellett az aktív városi befektetések célja, hogy ellensúlyozzák az amerikai dollárhoz kötött stabilcoinok terjeszkedését, az EKB pedig sürgős jogalkotási előrelépést sürget ezen kihívások kezelése érdekében.
Az euróövezetre gyakorolt lehetséges hatások
A CoinMarketCap adatai alapján a STASIS EURO (EURS) árszintje pillanatnyilag 1,15 dolláron áll, a piaci kapitalizációja pedig 138,95 millió dollár. A valuta 90 napos árfolyama 6,87%-kal emelkedett, a 24 órás kereskedési volumene 0 dollár volt, 0,62%-os változással.
A kriptoszektor elemzői szerint a digitális euró megerősítheti az EU monetáris szuverenitását a külföldi digitális valutákkal szemben. Bár potenciális technikai kihívásokkal szembesülhet, a szabályozási előrelépések már javában zajlanak. A pénzügyi következmények és a nagyközönség véleménye szerves részét képezik majd annak, hogy a digitális euró milyen hatással lesz az euró alapú pénzügyi eszközökre, beleértve a stabilcoinokat is.