Az EKB dokumentuma miatt megkérdőjelezhetővé vált a stabilcoinok sorsa a világgazdaságban

Az Európai Központi Bank (EKB) munkadokumentum-sorozatához tartozó friss tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a stabilcoinok meglehetősen érzékenyek az amerikai monetáris politika változásaiból eredő sokkokra. Az efféle sokkok a stabilérmék negatívan reagálnak. Még a hagyományos kriptosokkoknál is drasztikusabb hatással bírnak, miközben a pénzpiaci alapok (MMF-ek) virágoznak.

A stabilcoinok a kriptopiacot és a hagyományos piacot érintő sokkhatások elleni menedékként szolgálnak – ezt kérdőjelezi meg az Európai Központi Bank által nemrégiben közzétett dokumentum. A „Stablecoins, Money Market Funds, and Monetary Policy” című tanulmány a stabilérmék és a pénzpiaci alapok mozgását vizsgálja a piaci „sokkokra” való tekintettel és azt igyekszik megállapítani, hogy ezek hogyan reagálnak a különböző változókra.

A beszámoló először egy kriptopiaci „sokk” hatását vizsgálta a stabilcoinokra és a pénzpiaci alapokra és megállapította, hogy az előbbiek szinte egyáltalán nem reagáltak ezekre; az utóbbiak viszont negatívan reagáltak, akár 4%-kal csökkentve piaci kapitalizációjukat egy ilyen esemény után.

Az USA monetáris politikájában bekövetkezett változások azonban jelentősebb hatást gyakorolt a szóban forgó eszközökre, de ellentétes irányban. A pénzpiaci alapok profitálnak ezekből a fordulatokból, számottevő beáramlást tapasztalva, miközben a bankbetétek csökkennek. Ezzel szemben az amerikai monetáris politika által előidézett sokkok ártalmasan hatnak a stabilcoinokra, még a kriptoipari sokkoknál is jobban.

Ezek a politikai események akár 10%-ot is módosíthatnak a stabilcoinok piaci kapitalizációján és a tanulmányban vizsgált esetekben olyan vezető stabilcoinokat érintett a visszaesés, mint a Tether-hez köthető USDT és a Circle nevével fémjelzett USDC.

Ebben az értelemben az EKB munkatársai azt a következtetést vonták le, hogy „a stabilcoinok nem tekinthetőek teljes bizonyossággal biztonságos befektetési lehetőségnek”, mivel a befektetők a hagyományosabb eszközök felé mozdulnak el, amikor ellentmondásos monetáris politikai változások következnek be.

Mindez baljóslatúan hangozhat, de aggodalomra semmi ok – a közelmúltban egy kiterjedt összefoglaló keretén belül egybegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a stabilérmékkel kapcsolatban a 2024-es év vonatkozásában.