Az EKB hajthatatlan: Jön a feketeleves a Bitcoin tartalékokkal rendelkező nemzeti bankok számára?
![Az EKB hajthatatlan: Jön a feketeleves a Bitcoin tartalékokkal rendelkező nemzeti bankok számára?, kiemelt kép](https://www.bitcoinbazis.hu/wp-content/uploads/2025/02/bc.jpg)
Az EKB vaskalapos nézetei megnehezíthetik az egyes nemzeti bankok számára, hogy saját belátásaik szerint járjanak el országaik pénzügyeit illetőleg – főként a Bitcoin tartalékok viszonylatában.
Az Európai Központi Bank felülvizsgálhatja és megmásíthatja a kapcsolatát minden olyan európai nemzeti bankkal, amely BTC-t ad a tartalékaihoz – nyilatkozta Piero Cipollone, az EKB igazgatótanácsának tagja.
Az igazi mumus: Az EKB valóban ennyire tart a BTC-től?
Egy február 6-i interjúban Cipollone felvetette, hogy ha egy nemzeti bank integrálja a Bitcoint
BTC Price
az eszközállományába, akkor az intézménynek fel kell mérnie a swap és repóügyleteivel kapcsolatos kockázatokat.
Megjegyezte, hogy az EKB ezen értékelés elvégzése után döntene arról, hogy a jövőben fenntartja-e a kapcsolatot az adott bankokkal.
„Ezzel kapcsolatban kockázatkezelési értékelést kellene végeznünk. Meglátjuk, hogy bármelyik központi bank belép-e majd ebbe a térbe, mert nem teljesen látom az értelmét. Majd akkor értékeljük, ha mindez megtörténik”, magyarázta a gazdasági szakember.
Cipollone újfent hangoztatta szkepticizmusát a Bitcoin tartalékeszközként betöltött szerepével kapcsolatban. Kihangsúlyozta, hogy a BTC-nek nincs belső értéke és azt sugallta, hogy elsődleges vonzereje az árnövekedéssel kapcsolatos spekulációból ered.
Szerinte a BTC-be való befektetés azon a meggyőződésen alapul, hogy az ára folyamatosan emelkedni fog, mivel az eszköznek nincs mögöttes értéke, fedezete vagy kereseti modellje.
„Próbálok racionális lenni és átgondolni, hogy miért érdemes bitcoinba fektetni vagy bármilyen más kriptoeszközbe. Az egyetlen ésszerű magyarázat az, ha az ember úgy gondolja, hogy az ára mindig emelkedni fog. Nincs semmilyen mögöttes értéke, nincs mögötte semmilyen eszköz, ami fedezné, nincs kereseti modell”, bizonygatta igazát.
Cipollone megjegyzése a Cseh Nemzeti Bank (CNB) közelmúltban tett kijelentését követi, miszerint fontolgatják a Bitcoin lehetséges bevonását a tartalékeszközök közé. Christine Lagarde, az EKB elnöke azonban bizakodását fejezte ki arra vonatkozóan, hogy a CNB és más nagy európai központi bankok elvetik majd az efféle felvetéseiket.
BTC vs. arany
Cipollone elutasította a Bitcoin és az arany közötti hasonlóságokat, azzal érvelve, hogy a két eszköz különbözik a piaci struktúra, az átláthatóság és az elfogadottság tekintetében.
„Én óvatos lennék az analógia felállításával. Nem tudom, milyen mély az arany piaca, de ezen a piacon jelen vannak központi bankok és nem csak az örökölt rendszer miatt. Nem szabad leragadnunk az arany és a bitcoin közötti felszínes összehasonlításánál”, érvelt Cipollone.
Az olasz közgazdász továbbá rámutatott, hogy az arany előnye a történelmi jelentőség és a bevált kereskedelmi és ipari felhasználás, ellentétben a BTC-vel, amely nem osztozik ezekben a tulajdonságokban.
„A nemzeti bankok részben az örökség miatt fektetnek aranyba, de ennek a nemesfémnek belső, kereskedelmi és ipari értéke is van. A Bitcoinnak ezekből semmi sincs meg”, erősködött.
Azzal is érvelt, hogy a Bitcoin és az arany nem praktikus a mindennapi tranzakciókhoz, szemben a fiat valutákkal, amelyek megkönnyítik a fizetéseket és viszonylagos stabilitást biztosítanak.
Az EKB látszólag minden erejével azon van, hogy meggátolja a Bitcoin tartalékok létrejöttét, azonban a központi bankok eltántoríthatatlanok.