Oroszországban a nyugati cégek visszatérésére számítanak

Miközben Moszkva és Washington arról tárgyal, hogyan lehetne véget vetni az ukrajnai háborúnak (miközben az ukrán elnök atomfegyvereket kért a NATO-tól), a befektetőket többek között az foglalkoztatja, hogy vajon visszafordítható-e az a szintű kivonulás, amelyet Oroszországból hajtottak végre nyugati cégek a 2022 februárjában történt invázió miatt. Amíg az Oroszországgal szembeni széles körű nyugati szankciók érvényben maradnak, ez valószínűtlennek tűnik. Viszont ha Donald Trump amerikai elnök kormánya a korlátozások enyhítésére törekszik, az megnyithatja az ajtót egyes vállalatok számára, hogy visszatérjenek az egykor nagy növekedési potenciállal rendelkező piacra.

A stratégiai ágazatokban is van esély rá, hogy egyes cégek visszatérhetnek rövidesen

Több mint ezer vállalat a McDonald’s-tól kezdve a Mercedes-Benzig eladással vagy szimplán átadással távoztak Oroszországból. Mások, mint a Danone (DANO.PA), és a Carlsberg (CARLb.CO) rá lett kényszerítve a távozásra és eladásra. A Reuters 2024. márciusi elemzése szerint a nyugati vállalatok összesen 107 milliárd dollárnyi veszteséget ismertek el leírások és bevételkiesés formájában. Kirill Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap vezetője szerint az amerikai vállalatok 324 milliárd dollárt veszítettek azzal, hogy elhagyták Oroszországot. Ezt mondjuk semmilyen más becslés nem támasztotta alá.

Az ukrajnai háború kezdete óta a legmagasabb szintű amerikai-orosz találkozó után pár napja Dmitrijev azt mondta, hogy arra számít, hogy számos amerikai vállalat már a második negyedévben visszatér. A legnagyobb valószínűséggel azok térnek vissza, amelyek a szankciókon kívül működnek, például kiskereskedők és élelmiszergyártók, nem pedig az olyan ágazatokban, mint az energia és a pénzügy. Anatolij Akszakov képviselő például azt mondta pár napja, hogy szerinte a Visa és a Mastercard hamarosan visszaállítja a fizetési szolgáltatásokat. A két vállalat viszont közölte, hogy Oroszországban a felfüggesztésük továbbra is érvényben marad.

Mivel Oroszország a nyugati vállalatok lehetséges visszatérésére számít, Vlagyimir Putyin elnök utasította kabinetjét, hogy a hazai cégeket részesítse előnyben a piacra visszatérni kívánó külföldi vállalkozásokkal szemben. Ez a lépés nem meglepő azon szankciók után, amelyeket Oroszországgal szemben vezettek be. És amelyek több mint 1800 külföldi vállalat távozásához vezettek. Putyin és Donald Trump amerikai elnök közelmúltbeli tárgyalásai, majd a Szaúd-Arábiában tartott diplomáciai találkozók a gazdasági kapcsolatok lehetséges felengedését jelzik. Bár néhány amerikai vállalat érdeklődést mutatott a visszatérés iránt, konkrét lépések még nem történtek. Orosz tisztviselők, köztük Szergej Lavrov külügyminiszter, hangsúlyozzák, hogy csak a nem stratégiai ágazatok lennének nyitottak a nyugati újbóli befektetések előtt. Azért tegyük hozzá, hogy az olyan vállalatok, mint a Renault, a Kreml által támogatott hazai versenytársak felemelkedése miatt nehezen tudnák visszaszerezni piaci pozícióikat. A kérdés persze, hogy akarják-e.