Egyre nő az étolajhiány – a bioüzemanyag a ludas?
Az étolajhiány egyre nagyobb méreteket ölt világszinten s komoly kiesések várhatóak a piacon az elkövetkezendő hónapokban. Ennek oka a bioüzemanyag keresletének robbanásszerű megnövekedésében keresendő.
A Bloomberg hírügynökség beszámolója szerint a nyugati országok rákapcsoltak a megújuló, növényi eredetű energiaforrások bevezetésére. Ilyesfajta nyersanyag példának okáért a repceolaj és a szójabab, illetve az állati eredetű zsírok is. Ezeket a fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodás és a széndioxid-kibocsátás csökkentése érdekében hasznosítják.
Ez az irányváltás kifejezetten jövedelmező a pálmaolajat és a különféle növényi olajokat előállító vállalatok számára. Ez azonban azt eredményezte, hogy a termelés során inkább a közlekedési szektor érdekeit helyezték előtérbe az élelmiszeriparral szemben.
A bioüzemanyagok iránti kereslet, az orosz-ukrán háború miatt visszaesett mezőgazdasági termékek áramlásával, valamint az Argentínában uralkodó extrém időjárási körülmények következtében lecsökkent olajkészletekkel együtt nagy csapást mért az ágazatra. Thomas Mielke, a hamburgi székhelyű Oil World ügyvezető igazgatója, szerint a hiány a 2023-as év második felében fog még jobban kibontakozni.
Mielke rámutatott arra, hogy a növényi olajok piacát az utóbbi időben a bioüzemanyagok gyártása uralja, ugyanakkor az előállításuk energiaszükséglete relatíve alacsony. Emellett figyelmeztette a nagyérdeműt, hogy az étolajhiány még súlyosabbra fordulhat az egyes államigazgatások által forszírozott környezetvédelmi irányelvek eredményeképp.
A biodízelre, a megújuló dízelre és a biojet üzemanyagra irányuló kereslet leginkább az Amerikai Egyesült Államok, Európa, Brazília és Indonézia területén koncentrálódik.
Az előrejelzések alapján a termelők nem lesznek képesek kielégíteni a pálmaolaj keresletét, hiszen a termelési szint stagnál. Tudniillik, Indonézia és Malajzia állítja elő a globális kínálat 85%-át.
A dekarbonizáció, vagyis az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, nem várt következményekkel járhat. Ennek a levét vélhetően majd a fogyasztók isszák meg, akiknek egyre magasabb árakkal vagy az étolaj hiányával kell majd megküzdeniük.
Mindazonáltal, forradalmasító ötletek nap mint nap születnek, nemrégiben például egy kutatás megállapította, hogy a tengervíz is alkalmas arra, hogy üzemanyagot gyártsanak belőle.