Egyre közelebb vagyunk a digitális euró bevezetéséhez?

A digitális euró fejlesztése egyre nagyobb lendületet kap, miközben az Európai Központi Bank (EKB) az október 2025-re tervezett döntés előkészítését végzi. A legfrissebb jelentés részletesen foglalkozik az adatvédelem, a felhasználói igények és a szabályozási kérdések legfontosabb aspektusaival. Vajon hogyan változtathatja meg az európai pénzügyi piacokat ez az új digitális eszköz?

Az előkészületek jelenlegi állása

Az EKB nemrég tette közzé második jelentését a digitális euró kibocsátásának előkészítő szakaszáról. Ez a szakasz az előző kutatási és tervezési fázist követi, és célja, hogy meghatározza a digitális euró működésének alapvető szabályait. Az úgynevezett „Rulebook Development Group” (Szabályzatfejlesztési Csoport) hét munkacsoportot állított fel, amelyek a piac szereplőinek és nemzeti központi bankok képviselőinek részvételével dolgoznak. A szabályzat célja a nemzeti jogszabályok harmonizációja, hogy egységes standardokat garantáljanak.

Kapcsolódó tartalom: A digitális euró harcot robbantott ki az uniós kormányok és az EKB között

A jelentés szerint jelenleg vizsgálják a digitális euróval kapcsolatos felhasználói igényeket, különösen az úgynevezett „holding limiteket” (a birtokolható digitális euró maximális mennyisége). A Politico szerint ezek a limitek vitás pontot képeznek az EKB és a nemzeti központi bankok között. Egy lehetséges megoldásként felmerült a „fordított vízesés” modell, amely automatikusan áthelyezné a túllépett digitális eurókat a felhasználók hagyományos bankszámláira. Az offline tranzakciók kezelésére vonatkozó kutatások is folyamatban vannak.

Verseny és technológiai kihívások

A digitális euróval kapcsolatos jelentés hangsúlyozza, hogy az európai szolgáltatóknak versenyben kell maradniuk a nem európai szolgáltatókkal szemben. Ehhez elengedhetetlen, hogy a digitális euró infrastruktúráját felhasználva új fizetési megoldásokat fejlesszenek ki. Az EKB szerint a digitális euró segítheti az európai fizetési rendszerek regionális és hazai szintű skálázását, miközben erősíti a pénzügyi piac stabilitását. Az adatvédelem terén is előrelépések várhatók. A jelentés szerint a digitális euróval a felhasználók számára készpénzszerű adatvédelmet biztosíthatnának.

Piero Cipollone, az EKB igazgatósági tagja korábban megjegyezte, hogy a digitális euró adatvédelmi szintje „magasabb lesz, mint a kereskedelmi megoldásoké”.

Mi várható a következő szakaszban?

A technikai szolgáltatók kiválasztása továbbra is folyamatban van, miközben az EKB folytatja a kommunikációt a nyilvánossággal és az érintett felekkel. A következő jelentést 2025 második negyedévében tervezik kiadni. Az EKB Kormányzótanácsa várhatóan 2025 októberében dönt a digitális euró bevezetéséről.