Egymilliószoros hozam: 15 évet várt egy bitcoin bálna

A kriptovaluták világának rejtett óriásai, az úgynevezett bálnák, gyakran évekig mozdulatlanul tartják kriptovaluta-tárcáikat – néha akár egy évtizeden át is. Ez a látszólagos passzivitás azonban nem véletlen: tudatos stratégia, pszichológiai rugalmasság és olykor hirtelen piaci felismerés húzódik meg a szándék mögött. De mi késztet valakit arra, hogy egy ekkora vagyont ilyen sokáig érintetlenül hagyjon?
Egy bitcoin-bálna 15 év után először mozgatta meg készleteit, amiket 5 dollárért szerzett be. Amennyiben értékesítené ezeket, úgy majdnem egymilliószoros hozamot érhetne el. A hosszútávú gondolkodás, a volatilitással szembeni immunitás és a potenciál felismerése kifizetődött.
Ezért érdemes volt várni!
15 év kifejezetten sok idő, pláne, ha egy olyan dinamikusan változó iparágról beszélünk, mint a kriptovaluták. Ennyit várt egy bitcoin-bálna, hogy megmozdítsa 2010 júliusában megszerzett készleteit. A „04ba30” -cal kezdődő című tárcán szűk 15 éve regisztráltak 50 BTC-t, mint kibányászott jutalom, akkori árfolyamon 0,10 dollár / BTC-ért. A jelenleg közel ötmillió dollárt érő tárcán 2010 nyarát követően most először regisztráltak mozgást, miután tulajdonosa átmozgatta azt egy másik tárcára – ezt Pete Rizzo szúrta ki.
Ha értékesítési céllal mozgatta át eszközeit egy másik tárcára, akkor ez lehet a történelem legnagyobb nyereségét generáló eladása. Az ősi bálna ugyanis 93,5 millió százalékos növekedést ért el kezdeti bitcoin-készletén, amit 15 éve 5 dolláros árfolyamon szerzett meg.
Nem egyedülálló példa!
Nem egyedülálló az az eset, amikor egy kezdeti bányász vagy kereskedő 5-10 éves távlatban mozgatja meg kriptovalutáit. Ezek a felhasználók viszonylag korán kerültek be a digitális körforgásba, sokan teljesen megfeledkeztek készleteikről, vagy tudatosan tartották távol magukat a tőzsdéktől, hogy még véletlenül se értékesítsék eszközeiket idejekorán.
A bitcoin-ökoszisztéma kezdeti felhasználói nemcsak a profit miatt kezdtek el bányászni és kereskedni, hanem hittek a decentralizációban és abban a szabadságban, amit a bitcoin kínál. Az előbb említett példa is felfoghatatlannak tűnik, ugyanakkor nem egyedülálló példa a kriptovaluta-világban.
Tavaly novemberben egy bitcoin-bálna 2000 BTC-t utalt át a Coinbase platformjára, miután 120 dolláros portfóliója közel 180 millió dollárt ért – ez 150 000 000%-os nyereséget jelent.
Bálnák mindig is voltak és lesznek is, ugyanakkor a kriptovaluta-közösség és a bitcoin-maximalisták egyetlen tárcára figyelnek: Satoshi Nakamoto-éra. A bitcoin mögött álló ismeretlen fejlesztő tárcáján a mai napig több mint egymillió BTC áll, ami a teljes kínálat 5%-át foglalja magába. Ez jelenlegi árfolyamon meghaladja a 102 milliárd dollárt.
Nakamoto ezzel a nem realizált vagyonnal a Forbes élő milliárdos listáján a 15. helyet foglalja el, olyan üzletembereket maga mögé utasítva, mint az Nvidia első embere, Jensen Huang, vagy Colin Huang, aki a Temu mögött álló Pinduoduo alapítója.