Ha ez összejönne, a világ hatodik legnagyobb tava alakulna ki Egyiptomban
Egyiptom bemutatta az 1,9 milliárd dolláros „mini Szuezi-csatorna” tervét, amelynek célja, hogy a sivatagi tájat lakható területté alakítsa át. A tervek szerint egy 20 000 négyzetkilométeres tó jönne létre, ami jelentős környezeti hatásokat eredményezne, lakható területeket kreálna, és csökkentené a Föld tengerszintjét, ami az egyik legnagyobb fenyegetés a civilizációnk számára.
Egyiptom az ország északnyugati részén fekvő, 20 000 négyzetkilométeres Qattara-mélyföldet mezőgazdasági és városi települések számára alkalmas, lakható területté szeretné átalakítani. Ezen ambiciózus projekt célja többek között az ország népesedési kihívásainak leküzdése.
A kezdeményezés középpontjában egy 55 km hosszú alagút ásása áll, amelyet sokan Egyiptom 1,9 milliárd dolláros „mini Szuezi-csatornájának” neveznek, és amely a Földközi-tengerből a sivatag szívébe vezeti majd a vizet.
Ha ez a mérnöki csoda elkészül, elárasztja a Qattara-mélyföldet, és egy 20 000 négyzetkilométeres tó jön létre. Ezzel a Qattara-tó a világ hatodik legnagyobb tava lenne.
Ennek az átalakulásnak a következményei az előrejelzések szerint hihetetlenül mélyrehatóak lesznek. Az újonnan kialakított tóból származó víz párolgása várhatóan jelentősen megnöveli a környező területek páratartalmát és csapadékmennyiségét.
Ennek következtében a korábban száraz területek szántófölddé válnának, ami lehetőséget adna a mezőgazdasági fejlődésre, és a vízpart mentén új települések jöhetnének létre.
A projektről részletesebben
Az Endor projekt névre hallgató kezdeményezést Alex Westerlund ismertette.
Alex prezentációjában rámutat arra, hogy a civilizációnkat fenyegető egyik legnagyobb probléma a tengerszint emelkedése. Jelenleg ugyanis a Föld népességének 1%-a él a tengerszint magasságán, ami körülbelül 80 millió ember. Ezen kívül utak, hidak, aluljárók, vízellátás, olaj- és gázkutak, erőművek, szennyvíztisztító telepek, hulladéklerakók – a lista gyakorlatilag végtelen – mind veszélyben vannak a tengerszint emelkedése miatt. Amint ez a szint emelkedik, az ott élő emberek, az ott lévő infrastruktúra, és minden, ami ott található, semmivé lesz.
A probléma megoldására Alex felvázolta, hogy keressünk egy olyan helyet, amelybe úgymond “beleengedhetjük a Föld tengervízének egy részét”, ezzel alacsonyabbá téve a tengerszint magasságát. Így talált rá az Egyiptomban fekvő Qattara-mélyföldre, melynek mélysége 130 méter.
Ez a terület, melynek helyén réges-régen egyébként szintén tó volt, 60 kilométerre van a legközelebbi parttól. Annak elérésére, hogy a Földközi-tenger vize befolyjon a területre, 2 opció is van. Az első egy csatorna építése, a második egy alagút. Azonban az a 60 kilométeres út, mely a Qattara-mélyföld és a part között húzódik, hegyekkel és dombokkal lett megáldva, ezért egy csatorna építése kétszer annyiba, azaz legalább 3 milliárd dollárba kerülne. Így lett tehát a végleges terv az alagút kiásása.