Az Egyesült Királyság integrálhatja a kriptovalutákat pénzügyi rendszerébe

Az Egyesült Királyság jelenleg is aktívan dolgozik azon, hogy a kriptovaluta-szabályozási keretrendszerét a modern piacgazdaság alakulása szerint dolgozza át. A kriptovaluták szélesebb körű integrációjához szükséges azonban a digitális eszközökkel kapcsolatos szolgáltatások szabályozása, hogy az megfelelő védelmet nyújtson a fogyasztók számára úgy, hogy a piaci stabilitás sem sérül.

Tulip Siddiq, gazdasági miniszter, a tokenizációs csúcstalálkozón beszélt arról, hogy a szigetország kormánya továbbra sem tett le a kriptoeszközök és a hagyományos pénzügyi eszközök integrációjáról.

A digitális eszközök integrációja

Tulip Siddiq, a Pénzügyminisztérium gazdasági minisztere, a tokenizációs csúcstalálkozón kijelentette, hogy az Egyesült Királyság kormánya továbbra is szorgalmazza a hagyományos pénzügyi eszközök és a digitális eszközök összefonódását. A munkáspárti politikus szerint az elosztott főkönyvi technológiákról, vagyis a DLT-ről, beszélt vitaindító beszédében. Tulip elmondása szerint a DLT részét képezi egy szélesebb stratégiának, mely arra irányul, hogy az Egyesült Királyság megtarthassa vezető helyét a világ pénzügyi rendszerében.

Mindeközben a Bank of England és a Financial Conduct Authority elindította saját Digital Securities Sandbox-át, ami a digitális értékpapírokért működik. A volt államtitkár szerint ez egy tökéletes példája annak, hogy mit érhet el az ország, ha a kormány és a szabályozói testület együttműködik annak érdekében, hogy egy iparágat fellendítsen.

A vállalatok ezen programon keresztül DLT-ket tudnak használni azért, hogy élő tranzakcióikat szabályozott környezetben hajthassák végre. A kezdeményezés célja, hogy az újonnan bevezetésre kerülő értékpapíron az elosztott főkönyvekben kerüljenek kibocsátásra, majd váljanak kereskedhetővé.

A kísérlet célja a blokklánc-technológiában rejlő lehetőségek feltárása, melyet az adósságkezelés során is használni szeretnének a jövőben.

Digitális eszközökről szóló törvényjavaslat

Tulip elmondása szerint program elindítása mellett egy digitális eszközökről szóló törvényjavaslatot is benyújtottak az Egyesült Királyság parlamentjében. A törvényjavaslat célja a digitális eszközökkel kapcsolatos törvényszerűségek, valamint az innováció támogatásához szükséges jogszabályi keret megteremtése. Ez olyan területeket mozdíthat elő a közeljövőben, mint a tokenizált alapok, ami egyébként is egy globálisan feltörekvő eszközosztály.

A törvényjavaslattal kapcsolatban a kormány megerősítette azon szándékát, hogy egy átfogó keretrendszert kívánnak bevezetni a kriptovaluták és stabilcoinok számára. Ez kiterjedne a letétkezelésre és a staking-szolgáltatásokra is egyaránt, ugyanakkor még nem tekinthető a stabilcoinok fizetőeszközként való azonosításának.

Az illetékes hatóságok elmondták, a stabilcoinok csupán akkor lehetnek az Egyesült Királyság fizetési rendszerének a részei, amennyiben sikerül megteremteni a biztonságot és a stabil szabályozási keretrendszert, mely mindemellett elegendő teret biztosít az innovációkhoz.

A gazdasági miniszter ugyanakkor megerősítette azt, folyamatosan tervben van a kriptovalutákhoz kapcsolódó jogi bizonytalanságok kezelése. Ez kiterjed a letétkezelésre, a staking-szolgáltatásokra, a kereskedelemre és a közvetítő tevékenységekre is.

Bizakodó a szigetország helyzete

Az integrációs folyamat ugyan évek óta tart és fokozatosan kerül csak bevezetésre, hiszen számos jogi, biztonsági és technológiai kihívást is kezelni kell. Az okosszerződésekhez kapcsolódó védelmi szabályozások lehet az egyik olyan terület, mely fejlesztésre szorul.

Ugyanakkor ezek a lépések azt jelzik, az Egyesült Királyság a következő években a kriptovalutákat egyre szorosabban integrálhatja a hagyományos pénzügyi rendszerébe, mely szabályozott és ellenőrzött formát ölthet.