Millió dolláros bitcoin-készletet mozdított meg az Egyesült Államok kormánya

A kriptovaluták bő 15 éves története során a világ vezető kormányai is szert tettek némi készletekre, melyeket különböző forrásokból szereztek be. A bűnüldözési akciók során lefoglalt bitcoin-készletek mellett előfordulhat, hogy adományozás útján, vagy stratégiai tartaléknövelés céljából jutottak hozzá a bitcoinhoz.

Ukrajna és Bulgária mellett egyértelműen az Egyesült Államok az egyik legnagyobb bitcoin-hatalom, most pedig megjelentek olyan pletykák, hogy az ország jóváhagyhatja a stratégiai tartalékeszközként a digitális eszközöket.

A legnagyobb bitcoin-tartó kormányok

Számos nagyhatalom rendelkezik jelentős Bitcoin-készlettel, erre világít rá az Arkham kriptoelemző platform legutóbbi kutatása. Az elmúlt hetekben ez azért lett rendkívül izgalmas téma, mivel Németország közel 50 000 BTC-t árusított ki a központosított tőzsdéken, amire 2013 óta tett szert különböző rendőrségi és hatósági rajtaütések kapcsán.

A bűnüldözési akciók mellett a bitcoin azonban lehet egy ország pénzügyi stratégiájának a része, ahogyan azt Salvador forradalmasította 2021-ben, amikor hivatalos fizetőeszközzé tették a bitcoint. E mellett a digitális eszköz lehet csupán technológiai befektetés is a kriptovaluták és a blokklánc technológia iránti érdeklődés miatt, amivel hosszú távon kíván profitra szert tenni egy ország.

Az Egyesült Államok közel 220 000 BTC-vel rendelkezik, ezzel a legnagyobb bitcoin-tartó országnak számít, őket követi Bulgária. A balkáni ország 2017-ben foglalt le több mint 200 000 BTC-t egy bűnszervezet elleni akció során. A harmadik helyen pedig Ukrajna található, akik a 2022-es orosz-ukrán háború kapcsán tettek szert jelentős mennyiségű bitcoinra adományok révén.

Milliókat érő bitcoin-állományt mozgat az Egyesült Államok

Az Egyesült Államok az elmúlt időszakban több millió dollárnyi BTC-t mozgatott át a Coinbase kriptovaluta tőzsdére, a németországi értékesítéseket követően ez pedig spekulációkat váltott ki az átutalás mögötti valódi motivációról.

A láncon belüli adatok azt mutatják, az Egyesült Államok koránya 4 millió dollár értékben helyezett el BTC-t a Coinbase Prime-on, ami az intézményi befektetők brókerplatformja. A bitcoinra az Igazságügyi Minisztérium korábban Ryan Farace-tól foglalta le a digitális eszközöket, aki Xanax tablettákkal kereskedett a darkweben, mielőtt lekapcsolták.

Az átutalás valódi oka

Az Egyesült Államok továbbra is közel 15 milliárd dollár értékben birtokol BTC-t, vagyis tömeges értékesítésről egyelőre szó sincs. Ezek az átutalások azért is rendkívül érdekesek, mivel egyre nő Donald Trump, bitcoin-párti republikánus elnökjelölt győzelmének az esélye.

Dennis Porter, a Satoshi Act Fund vezérigazgatója és társalapítója nemrégiben azt javasolta az Egyesült Államok számára, hogy vegyék fel a bitcoint tartalékeszközként, mivel ezzel az egyébként több oldalról támadott amerikai dollár értékét stabilizálhatnák. Az amerikai dollár nemrégiben össztűz alá került a BRICS-hatalmak által, mivel az Oroszország és Kína vezette szövetség csökkenteni szeretné az amerikai dollár szerepét a világ kereskedelmében.

Cikkünk írásakor a bitcoin BTC Price BTC Price árfolyama 66 500 – 67 000 dollár között ingadozik, miután az elmúlt 24 órában 1%-kal csökkent az eszköz értéke. Az elmúlt hét napban azonban még mindig 6,5%-os értéknövekedést tapasztalt a „digitális arany” árfolyama.