Egy újabb ország teszi hivatalos fizetőeszközzé a Bitcoint
Úgy tűnik, lassan de biztosan elkezdenek dőlni a nemzetállami dominók. Salvador után másodikként ugyanis a Közép-afrikai Köztársaság parlamentje elfogadta azt a törvénytervezetet, amely hivatalos fizetőeszközzé teszi a bitcoint a 4,6 milliós országban.
Az ország parlamentje 2022. április 21-én egyhangúlag elfogadta azt a törvényt, ami a bitcoint hivatalos fizetőeszközzé teszi, írja a Le Réseau des Journalistes pour les Droits de l’Homme. Az afrikai ország parlamentje emellett egy szabályozási keretrendszert is összeállított a kriptodevizákra. Ezzel a Közép-afrikai Köztársaság az első afrikai ország, amely kezdeményezte a bitcoin törvényes fizetőeszközzé tételét. A kezdeményezés az ország fejlesztési és gazdasági fellendülési csomagjában került előterjesztésre és elfogadásra.
OFFICIAL: The Central African Republic has adopted #bitcoin as legal tender ?? pic.twitter.com/f8ft3sh0Va
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) April 27, 2022
Az első afrikai ország a bitcoin mellett
A digitális gazdaságért, postai szolgáltatásokért és távközlésért felelős miniszter, Gourna-Zacko, valamint a pénzügyminiszter Calixte Nganongo nevéhez köthető a kezdeményezés, ők voltak azok, akik előkészítették a bitcoin-törvény tervezetét.
A törvény megalapozza nemcsak a bitcoin, de a kriptovaluták törvényes fizetőeszközként és legális fizetési módként való elfogadását az országban, a megfelelő szabályok és előírások betartása mellett. Az ország fejlődést és a gazdasági output növelését reméli a kriptobarát politikától. A döntéshozók a bitcoin elfogadásának és népszerűségének növekedésével a befektetők számára fontos eszközosztályként jelölték meg, amelyet javasolt a portfóliójukba felvenni.
A bitcoin törvényes fizetőeszközként való elfogadása a remények szerinte átalakítja az ország digitális infrastruktúráját, ami aztán lehetővé teszi a nemzet számára, hogy a blokklánc-technológiát más ágazatokban is hasznosítsa.
„Magánszemélyként még az átlagnál is nehezebb külföldről pénzt utalni a Közép-afrikai Köztársaságba, illetve a Közép-afrikai Köztársaságból való kiutalás is meglehetősen bonyolult, mert az jegybankon keresztül megy ” – hangoztatta Justin Gourna-Zacko miniszter, majd így folytatta: „A kriptovalutákkal nincs többé irányítása a központi banknak. Megvan a pénzed, elküldöd egy befektetőnek, egy vállalkozáshoz, bármilyen pénznemben megkaphatod, rendelkezhetsz vele dollárban, euróban, CFA-ban vagy nairában.”
A világ egyik legszegényebb afrikai országának monetáris politikáját lényegében – 13 másik nyugat- és észak-afrikai frankofon országéval egyetemben – a francia központi bank irányítja az afrikai valutaközösségi frankon keresztül, ami egy euróhoz kötött helyi pénznem. 1945-ben vezették be, és a francia frankhoz kötötték az árfolyamát. Két változata a nyugat-afrikai (XOF) és a közép-afrikai frank (XAF), de csak kinézetükben, tulajdonságukban egyeznek meg. A francia jegybank afrikai valutauniója rengeteg kritikát kapott az évek során, hiszen komplett megfosztja ezeket az elmaradott országokat a szuverén pénzpolitikától, miközben a franciák jóval több pénzt vesznek ki a rendszerből, mint amennyit adomány formájában visszafizetnek az országoknak.
A Közép-afrikai Köztársaság egyike a világ legszegényebb országainak, az ENSZ emberi fejlettségi indexe alapján, a mért 189 országból a 188. helyen tanyázott 2020-ban. Az ország lakosságának 71%-ka a nemzetközi szegénységi küszöbnek tartott kevesebb mint napi 1,9 dolláros jövedelemből kell gazdálkodjon.
Ez a cikk is érdekelhet: A Bahama-szigetek lehetővé teszi lakosai számára, hogy kriptovalutában fizessenek adót