Javaslatot nyújtottak be a Bitcoin alapegységének újradefiniálására

A Bitcoin-közösség jelenleg olyan javaslatot vizsgál, amely a tizedesjegyek eltörlésére és a legnagyobb kriptovaluta mértékegységének újradefiniálására irányul. A kezdeményezés célja a felhasználói élmény javítása és a megértés egyszerűsítése, de a javaslat komoly vitát váltott ki a fanatikusok között. John Carvalho, a Bitcoin egyik jól ismert támogatója terjesztette elő a vonatkozó Bitcoin Fejlesztési Javaslatot (BIP). Elképzelése szerint a legkisebb oszthatatlan egység, a satoshi helyébe a bitcoin kifejezés lépne. A javaslata az általánosan elismert bitcoin egység újradefiniálását javasolja, hogy a korábban legkisebb oszthatatlan egységként ismert egység legyen az elsődleges referenciaegység. E javaslat szerint egy bitcoin ezt a legkisebb egységet határozza meg, megszüntetve a tizedesjegyek szükségességét.

Tényleg jó lenne ha a satoshit bitcoinnak hívnánk?

A terv szerint egy bitcoin egy satoshit jelentene. Ez az újradefiniálás 0,00010000 BTC-t 10000 bitcoinná változtatna. Carvalho kifejtette, hogy ez a változás összehangolja a Bitcoin mértékegységét az alapul szolgáló protokollal, így a rendszer könnyebben érthetővé válik. Rámutatott továbbá, hogy a tizedesjegyek használatának eltörlése csökkentené a Bitcoin megértéséhez szükséges kognitív erőfeszítést. Érvelése szerint ez az egyértelműség mind az oktatást, mind a felhasználói élményt javítaná. Historikusan a felhasználók egy bitcoint 100 millió alapegységgel határoznak meg. Carvalho javaslata ezt a fogalmat úgy definiálja újra, hogy a legkisebb egységet teszi meg elsődleges referenciának.

A javasolt rendszer szerint 1 BTC 100 millió bitcoinná válik. Hangsúlyozza, hogy ez a váltás egyszerűsíti a Bitcoin-kommunikációt, miközben fenntartja a protokoll alapelveit. A jelenlegi konvenció szerint egy BTC a legkisebb oszthatatlan egységből 100000000-t tartalmaz. Ez az ábrázolás nyolc tizedesjegyet igényel, ami zavaró lehet, és elősegíti azt a tévhitet, hogy a bitcoin eredendően tizedes alapú. A valóságban a Bitcoin főkönyve az értékeket a legkisebb egységből álló egész számokként ábrázolja, a tizedesjegy pedig csupán egy ember által bevezetett absztrakció. Ez volt Carvalho magyarázata.

Arra a következtetésre jutott, hogy javaslata számos hosszú távú előnnyel jár, beleértve a világosabb kommunikációt, az átláthatatlanság csökkenését és a Bitcoin alapvető felépítésének pontosabb megértését. A javaslat megosztotta a kriptoközösséget. Egyesek támogatják a változtatást, azzal érvelve, hogy az „egységnyi előítéletet” kezeli, ami miatt a Bitcoin túl drágának tűnik. Mauricio Di Bartolomeo, a Ledn társalapítója szerint a váltás valóban segíthet korrigálni ezt a felfogást, és a Bitcoin elérhetőbbnek tűnhet. Hasonlóképpen Joe Nakamoto, a Bitcoin egy másik ismert támogatója is elkerülhetetlennek tartja a javaslatot. Megjegyezte, hogy a tárcák már most is e változás felé haladnak, és sok felhasználó üdvözölné ezt.

Úgy érvelt, hogy ahogy a Bitcoin értéke tovább emelkedik, az egyszerűsített egységrendszer elfogadása egyre természetesebbé válik. Ezzel azonban nem mindenki ért egyet. Clara Bitcoin kriptós influenszer arra figyelmeztetett, hogy a Bitcoin egységeinek újradefiniálása árthat a narratívájának. Azzal érvelt, hogy a széles körben értelmezett 21 millió Bitcoin felső határa elveszítheti jelentőségét, ha 21 kvadrillió egységként értelmezik újra. Szerinte egy ilyen váltás miatt a Bitcoin kevésbé szűkösnek és elvontnak tűnhet.