Egy új elmélet szerint egy fejlett társadalom élhetett az utolsó jégkorszak előtt

Egy nagyon érdekes Netflix-sorozat osztja meg újra a nézők táborát. Az Ancient Apocalypse – Emberek az emberiség előtt nevű showban Graham Hancock brit író mutatja be a pszeudoarcheológiai elméletét. Eszerint az utolsó jégkorszak idején létezett egy fejlett civilizáció, amely körülbelül 12 000 évvel ezelőtt meteorbecsapódások következtében pusztult el.

ősi civilizáció

Hancock elmélete szerint a túlélők adták át tudásukat a vadászó-gyűjtögető népeknek szerte a világon, és ebből alakult ki az összes legkorábbi ismert civilizáció. Az epizódokban Hancock régészeti helyszíneket és természeti adottságokat látogat meg, például észak-amerikai halomlelőhelyeket, mexikói piramisokat és Máltától Indonéziáig terjedő helyszíneket. Ezek a lokációk a meggyőződése szerint mind-mind elméletét bizonyítják. Többször is azt állítja, hogy a régészek figyelmen kívül hagyják vagy eltitkolják ezeket a bizonyítékokat.

Ők rakták le a világon mindenhol a mai civilizáció alapjait?

A teória arról szól, hogy körülbelül 12 000 évvel ezelőtt már létezett egy „fejlett” társadalom. Azonban kihalt, amikor az éghajlat drasztikusan megváltozott a tudósok által the Younger Dryas-nak (fiatalabb szárazságnak) nevezett időszakban. Mielőtt azonban teljesen kihaltak volna az emberek, ez a civilizáció követeket küldött a világ minden sarkába, akik terjesztették a tudást, beleértve az építési technikákat, amelyeket számos ősi helyszínen megtalálhatunk. Egyúttal olyan mitológiák létrejöttét indították el, amelyek furcsa módon világszerte hasonlóak.

Hancock szerint a tudósok ezeket a tényeket és elméletet azért nem akarják elhinni, mert nem szeretnek a mitológián vagy a csillagászaton gondolkodni. Ő mindkettőt gyakran használja fel az érvei bizonyítására. Az ilyen paradigmaváltással való megbékélés a tudományáguk alapjait is megingatná.

John Hoopes, a Kansasi Egyetem régésze egyike azoknak a mainstream régészeknek, akiket Hancock név nélkül célba vesz. Hoopes gyakran írt az alternatív és álarcheológia történetéről, valamint magáról Hancockról is. Twitter-csatornája az elmúlt időszakban tele volt akadémiai régészek közötti beszélgetésekkel az Ancient Apocalypse konkrét állításairól.

A tudóstársadalom nem hisz benne

A mainstream tudósok által felsorakoztatott érvek szerint Hancock elmélete nem lehet igaz. Ez persze nem azt jelenti, hogy Hancock elméletét kapásból el kellene vetnünk. Mert ha igaza van, és az emberiség története valóban így indult el, az mindent megváltoztatna, amit magunkról tudunk. De semmiképpen sem szabadna tényként kezelnünk a rejtélyek és véletlenek összevisszaságát.

Ilyen veszélye azért megvan az ilyen típusú műsoroknak. Mindannyiunkban ott suttog az összeesküvés-elméleteket gyártó és kereső énünk. Hancock pedig annyira meggyőző műsorvezető és annyira érdekes a sorozat, hogy biztosan még többeket fog ösztönözni arra, hogy a nyomába eredjenek, és elkezdjenek kutatni a témában.

Ez a cikk is érdekelhet: Egy új felfedezésnek hála közelebb kerülhetünk Tutanhamon rejtélyes halálának megfejtéséhez?