Egy új decentralizált szuperszámítógépet építenek másfél millió csomóponttal

A Nexus számítástechnikai cég fejlesztés alatt álló decentralizált szuperszámítógéphez több mint 1,5 millió csomópont csatlakozott 187 országból a közelmúltban egy ötnapos tesztnet időszak alatt.

A Nexus egy olyan szuperszámítógép megépítésén dolgozik, amelynek célja, hogy a számítógépek és mobileszközök számítási teljesítményét globálisan egyesítse, hogy megvalósítsa az „ellenőrizhető internetet.” Ennek kivitelezésére júniusban 25 millió dolláros A sorozatú kockázati tőke finanszírozást gyűjtött a Lightspeed Venture Partners és a Pantera Capital vezetésével.

A Nexus azon protokollok és vállalatok egyre növekvő csoportjába tartozik, amelyek a világszerte elosztott számítási teljesítményt kívánják egy közös cél elérése érdekében felhasználni.

A teszthálózaton mintegy 800 000 webes csomópont és 700 000 parancssori interfész-csomópont lépett működésbe, teljes kapacitással több mint 100 000 egyidejű node kapcsolattal. A Nexus szerint a teszthálózat eredményei a megosztott szuperszámítógépek körül a „a fokozott izgalmat” mutatják.

Hatalmas volt az érdeklődés a szuperszámítógépek iránt

A Nexus zkVM teszthálózat, amely december 9-től 13-ig működött, „igazolja a globális keresletet a bizalom vezérelt innovációk iránt a blokklánc és az AI területén.”emelte ki a cég vezérigazgatója, Daniel Marin. Hozzátette azonban, hogy még sok munka van hátra a hálózat globális skálázásához.

A teszthálózat azt mutatta, hogy a teszthálózatban a hálózati forgalom mintegy 37%-a mobileszközökről származott. A mobileszközökről érkező interakciók aránya néhány országban, köztük Etiópiában és Lengyelországban megelőzték az asztali számítógépekét.

„Tudtuk, hogy csökkentenünk kell a belépési korlátot ahhoz, hogy ezt a globális elosztott teszthálózatot skálázni tudjuk. Ezért megkönnyítettük, hogy bárki bármilyen eszközzel csatlakozhasson a hálózathoz.”

Annak ellenére, hogy a node-ok decentralizáltak, a Nexus szoros ellenőrzést tart a szuperszámítógép folyamatai felett. Marin elmondta, hogy a Nexus választja ki most még azokat a programokat, amelyeket a hálózathoz biztosít. Bár a jövőben tervezi egy felülvizsgálati folyamat elindítását, amely során beadványokat lehet indítani az új programok befogadására.

Marin elismerte, hogy nem az ő cége az első, amely az elosztott számítási teljesítményt hasznosítja. A SETI@home a Berkeley Egyetem tudományos kísérlete volt, amely az internetre csatlakoztatott számítógépeket használt a földönkívüli intelligencia keresésére. Ez a projekt azonban 2020-ban véget ért. Az Internet Computer is fejlesztett már hasonló infrastruktúrát a decentralizált számítási térben, akárcsak a Golem Network és a Zennet.