Új irányt vehet a Tornado Cash ügye Donald Trump kormánya alatt
A kriptoszektorban is sokakat lepett meg pozitív értelemben az az amerikai fellebbviteli bírósági döntés, amely kimondta, hogy az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatala (OFAC) túllépte a hatáskörét, amikor szankcionált a Tornado Cash kriptomixerhez kapcsolódó egyes, megváltozhatatlan okosszerződéseket. November 26-án az amerikai Ötödik Körzeti Fellebbviteli Bíróság úgy döntött, hogy az OFAC „túllépte törvényes hatáskörét”, amikor 2022-ben szankcionálta a Tornado Cash néhány megváltoztathatatlan okosszerződését. Bár az ítélet nem zárta le a pénzügyminisztérium által kezdeményezett peres eljárást, a Coinbase által támogatott hat felperes 2025-ben változásokkal szembesülhet.
Ezek hatással lehetnek arra, hogy a bíróságok hogyan kezelik a kriptomixerekkel kapcsolatos ügyeket. Bill Hughes, a Consensys vezető jogtanácsosa és a globális szabályozási ügyek igazgatója arról posztolt és később beszélt egy nyilatkozatban, hogy az OFAC-nak még mindig elég sok joghatósága van arra, hogy szankcionálja a Tornado Cashhez kapcsolódó szervezeteket. A november 26-i ítélet alapján az ügyet valószínűleg alacsonyabb fokú bíróságokra küldik. Ahol az ügyvédek újra benyújthatják az összefoglaló ítélet iránti kérelmeket, ami hónapokig is eltarthat.
Trump alatt nagyon megváltozhat a szabályozói környezet
A Donald Trump vezette új elnöki adminisztráció alatt 2025-ben a pénzügyminisztérium vagy a bírósági döntéshez igazodva kiigazíthatja szankciórendszerét. Vagy tovább küzdhet az ügy ellen a fellebbezés útján. Hughes véleménye szerint egyébként a Trump adminisztráció szerint a mostani döntést iránymutatásként fogadják majd el. Valószínűsíti, hogy a Trump-kormányzat alatt a pénzügyminisztérium elfogadja a bírósági döntést a megváltoztathatatlan okosszerződésekről. Joe Biden elnök idején az OFAC 2022 augusztusában 44 Tornado Cash okosszerződéses címet vett fel a különlegesen kijelölt állampolgárok listájára. A pénzügyminisztérium azt állította, hogy magánszemélyek több mint 7 milliárd dollár értékű kriptopénz tisztára mosására használták a mixert. Beleértve az Észak-Koreával kapcsolatban álló Lazarus Group által ellopott pénzeszközöket.
Trump januárban új vezetést hoz a pénzügyminisztériumba és más kormányzati tárcákba. A megválasztott elnök november 22-én közölte, hogy Scott Bessent, egyik komoly támogatóját és pénzügyi tanácsadóját kívánja kinevezni pénzügyminiszterének. Az Ötödik Körzeti Fellebbviteli Bíróságig eljutó ügyön kívül a Coin Center kriptós érdekvédelmi csoport is pert indított a pénzügyminisztérium ellen a 2022-es Tornado Cash ügy miatt. A két ügy között vannak párhuzamok, az érintett felek ügyvédei azzal érveltek ugyanis, hogy maga a mixer vagy egy kapcsolódó okosszerződés nem lenne büntethető.
2023-ban az amerikai hatóságok az igazságügyi minisztériummal közösen vádat emeltek a Tornado Cash társalapítói, Roman Storm és Roman Semenov ellen. Stormot letartóztatták, és a tervek szerint 2025 áprilisában, Trump hivatalba lépése után kerül bíróság elé. Míg Semenov a közzététel időpontjában az FBI körözési listáján szerepelt. A holland hatóságok a Tornado Cash harmadik társalapítóját, Alexey Pertsevet több mint öt év börtönbüntetésre ítélték pénzmosás miatt. Ő továbbra is őrizetben van, miközben ügyvédei felkészülnek az ítélet megfellebbezésére.