Egy légitársaság már NFT-ként értékesíti a repjegyeit

Argentínában van egy fapados légitársaság, a Flybondi, amely mostantól már minden egyes e-repjegyet nem helyettesíthető tokenként (NFT) bocsát ki. Az új Web3 integrációt a cég még csütörtökön jelentette be, március 30-án. A rendszer neve Ticket 3.0 lett és ez az újabb előrelépés a Flybondi és az NFT jegyekkel foglalkozó TravelX vállalat kapcsolatában. A TravelX még tavaly szeptemberben indította el új szolgáltatását, amelyben az Algorand blokkláncra építve segít jegyek NFT-ként történő kibocsátásában.

A Flybondi lehet a repülőjegyek megújulásának úttörője?

Az így történő jegykibocsátás nagy előnye, hogy az utasok, jegybirtokosok saját maguk tudják továbbértékesíteni vagy átruházni a jegyeket. Innentől kezdve a Flybondi szerint az utazási élmény még flexibilisebb lesz. Hiszen előre még azt sem kell megmondani, hogy ki az utazó. A másik oldalon pedig ezzel a Flybondi tudja csökkenteni az ügyfélszolgálattal kapcsolatos költségeit és egyben bevételeket tud szerezni a kereskedési díjakból. A TravelX vezérigazgatója korábban egyébként elmondta az üzleti modelljükről, hogy az első megvásárlásnál a felhasználókat nem terheli plusz költség, tehát nem jár az egész jegyár növekedéssel. Viszont amikor egy továbbértékesítés történik, akkor már 2%-os jutalék jár a cégnek és a légitársaságoknak is.

Az utazók a normál módon, a Flybondi weboldalán fiat pénzért veszik meg a jegyüket, amelyért cserébe egy hagyományos e-jegyet, valamint egy NFT jegyet kapnak. Ezután kell létrehozniuk a Ticket 3.0 felhasználói fiókjukat, ahol az NFT-t tudják tárolni. A vonatkozó szabályok az NFT okoszerződésébe vannak beleégetve. A Flybondi vezérigazgatója, Mauricio Sana abban bízik, hogy a lépéssel komoly változtatást tudnak elérni abban, hogy mennyire flexibilisen működnek ma a légitársaságok. A TravelX-nek ez a legnagyobb eddigi durranása. Még 2022. áprilisában a cég partnerségre lépett a spanyol Air Europa légitársaságával. Akkor azonban NFT jegyeket bocsátottak ki speciális eseményekhez kapcsolódóan. Aztán a céget 2022. októberében a latin-amerikai Lemon kriptotőzsde is integrálta, így a felhasználók már repülőjegyeket is adhattak-vehettek. A világ légitársaságai egyébként már elég régóta ismerkednek a Web3-ban rejlő lehetőségekkel.