Egy közösségi javaslat miatt 50%-kal csökkenhet az Aptos staking-jutalma

Az Aptos néhány éve úgy robbant be a köztudatba, mint az „új Solana”, azonban az utóbbi időben nemhogy megközelíteni nem sikerült legfőbb riválisát, hanem egyre távolabb kerültek tőle. A blokklánc-közösségben heves vitákat váltott ki egy friss javaslat, amely a decentralizációért és biztonságért felelős staking jutalmát csökkentené le jelentősen. Ennek a célja a token inflációjának a mérséklése és a hosszú távú gazdasági fenntarthatóság növelése, azonban ez akár a hálózat népszerűségét is visszavetheti – különösen az utóbbi időben tapasztalt volatilis időszakban.

Javaslat az Aptos-tulajdonosok ellen

Az Aptos projektet 2022 októberében indította el Mo Shaikh és Avery Ching, akik korábban a Facebooknál, a Meta egyik legerősebb brandjénél, dolgoztak. Céljuk a Diem blokklánc-projekt örökségét továbbvinni a Move programozási nyelv használatával, amely biztonság, gyors és hatékony okosszerződések írását teszi lehetővé.

A skálázható blokkláncot olyan alternatívákhoz hasonlítják, mint a Solana és a Sui, azonban a legújabb közösségi javaslat szerint könnyen lehet, hogy a fejlesztők és a hálózatot fenntartó felhasználók kihátrálnak a projektből. Történt ugyanis, hogy április 18-án a közösség egyik tagja azt javasolta, hogy a natív APT tokenre járó staking-jutalmat 7%-ról 3,79%-ra csökkentsék.

MoonSheisty javaslatának a célja az volt, hogy három hónap alatt fenntarthatóbbá és kevésbé elinflálhatóvá tegyék az Aptost és az APT-t, amely hosszú távon mindenképp emelné a projekt színvonalát, ugyanakkor rövid távon ellenérzéseket válthat ki a tulajdonosokból. A GitHubra vonatkozó korai megjegyzések alapján a kisebb validátorok akár ki is szorulhatnak a hálózatból, ezzel gyengítve a decentralizációt és a hosszútávú ellenállást.

Ennek ellenére, a javaslatra érkeztek olyan megjegyzések is, amelyek pont e probléma kiküszöbölése miatt közösségi támogató programok bevezetését javasolják, ahol a kisebb validátorok nem szenvednek hiányt semmiben. Az ő támogatásuk és érvényesítésük kulcsfontosságú lehet a hálózat népszerűségének a fenntartása szempontjából.

Kilátások az Aptos számára

A 2021-ben alapított blokklánc egyébként decentralizált pénzügyi (DeFi) szempontból kifejezetten népszerűnek számít. A DeFiLlama adatai alapján a teljes zárolt érték (TVL) megközelíti az egymilliárd dollárt, ezzel pedig a 12. legnagyobb DeFi-hálózatnak számít. Bár az elmúlt időben jelentős bizonytalanság volt megfigyelhető a piacon, az Aptos TVL-je a decemberi csúcshoz képest 30%-kal se esett vissza. A nagyobb problémát inkább az adja, hogy a TVL egyharmadát az Aries Markets kölcsönzési protokoll adja.

Bár a magas staking-jutalom ösztönözheti a felhasználókat, hogy zárolják eszközeiket az Aptoson belül, MoonSheisty azzal érvelt, hogy ez elriaszthatja az ökoszisztéma más protokolljaiban való részvételt, amelyek kockázatosabb – ugyanakkor magasabb hozamú lehetőségeket teremtenek. Ez pedig kizárja a restaking-narratíva, a DePIN és a MEV fejlődését.

Cikkünk írásakor az APT árfolyama 4,80 dolláron mozog. A közel hárommilliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező projekt a 31. legnagyobb kriptovalutának számít, azonban a decemberi csúcs óta közel 70%-kal csökkent az árfolyama. A historikus trendek alapján az APT egyébként háromszor járt a 14-18 dolláros tartományban, majd mindig visszakorrigált 5-7 dollár környékére.

A technikai elemzők szerint az 5,5-6 dolláros tartomány visszaszerzése kulcsfontosságú lehet az eszköz számára. Ezt követően 7-9 dollár között kellene támaszt találni, hogy újra a 10 dollár feletti szintekről beszélhessünk.